Evre II kolonkanserli hastalarda prognostik faktörlerin araştırılması
The evaluation of prognostic factors in stage 2 colon cancer patients
- Tez No: 440176
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH CEM BÖRÜBAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Çalışmamızda Evre 2 Kolon Kanserli hastalarda tanı anındaki yaş, alkol ve sigara kullanımı, tümör çapı, tümör grade, acil operasyon yapılıp yapılmadığı, operasyon öncesi obstruksiyon ve perforasyon varlığı, tümör yerleşim yeri, ki-67 oranının; prognoz üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Hastalar ve Metodlar: Çalışmamızda 2004-2014 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesine başvuran 138 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Çalışmanın istatistiksel analizleri SPSS 20.0 paket programı kullanılarak yapıldı. Tüm değişkenlere ilişkin tanımlayıcı ölçüler hesaplandı. Sürekli sayısal değişkenler ortalama±ss (medyan, min, maks); niteliksel ölçekli değişkenler ise frekans ve yüzde oranı şeklinde tablolar ile sunuldu. Hastaların tanı tarihleri başlangıç noktası olarak kabul edilerek progrese olanlarda progresyona kadar geçen süre, eks olanlarda da eksitus tarihine kadar geçen süre, progresyon yada eksitus söz konusu olmadığında da son görülme tarihine kadar geçen süre hastalıksız sağkalım ( disease free survival) olarak adlandırıldı. Tanı tarihi ile son görülme tarihi arasındaki süre ise genel sağkalım (overall survival) olarak adlandırıldı. Hastaların son görüldükleri tarihte bulundukları son durumları eksitus, hastalıklı yaşıyor, hastalıksız yaşıyor şeklinde sınıflandırıldı. Hastaların dosyalarından retrospektif olarak taranan ve kolorektal kanser prognozunda etkili olması muhtemel faktörler bu sağkalım süreleri ve hastaların son durumu ile karşılaştırıldı. İstatistiki olarak Two way anova, Mc nemar, spearman İstatistiksel olarak Kolmogorov-Smirnov, Student t-testi, Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis Kaplan-Meier, Cox regresyon yöntemi uygulandı. Bulgular: Benzer çalışmalarda olduğu gibi bizim çalışmamızda da kolon kanseri erkeklerde daha sık görülmekteydi. Aynı zamanda mortalite oranları erkeklerde daha yüksekti. İlerleyen yaşla birlikte kolon kanseri sıklığı artmaktaydı. Literaturden farklı olarak bizim çalışmamızda sigara ve alkolün sağ kalım üzerine etkisi bulunamadı. Tümör çapının sağkalımla ilişkisi olmadığı bulundu. En fazla grade 2 tümör mevcut olup grade ile sağ kalım arasında ilişki tespit edilememiştir. Beklenildiği üzere en sık rektosigmoid bölgede tümör olduğu tespit edildi. Vakaların % 13 ünde acil operasyon öyküsü mevcuttu. Acil operasyon öyküsünün sağkalım üzerine etkisi tespit edilemedi. Ki-67 indeksi az sayıda hastada bakılmış olup oranı yüksek olan hastaların tümör çapı daha büyüktü. Ki-67 indeksi oranın sağ kalım ile ilişkili olmadığı tespit edildi. Nüks eden hastaklarda mortalite oranları daha yüksek olarak bulundu. Sonuç: Kolon kanserli hastalarda önceki çalışmalara benzer olarak erkek cinsiyetin, ileri yaş ve nüks etme durumunun prognozla ilişkili olduğu; tümör boyutunun, tümör lokalizasyonunun prognozla ilişkisiz olduğu bulunmuştur. Ancak bazı çalışmaların aksine çalışmamızda sigara-alkol kullanımının, tümör gradesi, acil operasyon öyküsü ve ki-67 indeksinin sağkalımla anlamlı istatistiksel ilişkisi bulunamadı.
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF PROGNOSTIC FACTORS IN STAGE 2 COLON CANCER PATIENTS Aim: In this study we aımed to evaluate the effect of prognosis ın the dıagnosis of stage 2 colon cancer according to age, alcohol and cigarette uses, tumor diameter, tumor grade, whether or not emergency operation was done, preoperation obstruction and perforation, tumour location, ki-67 ratio. Patients and methods: In our study 138 patients who reported to Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty between 2004-2014 were analysed retrospectively. The statistical analysis data was processed via SPSS 20.0 program. Descriptive measurements of all variables were calculated. Constant quantitative and qualitative variables were presented in tables as means (medians, max, min) and frequency and percentages respectively. The diagnosis dates of the patients were accepted as he starting point while those with progression or those who died or were last seen were noted as disease free survival periods of progression or period upto death or period upto last examination. The period between diagnosis date and last examination date was noted as the overall survival. The last state of he patients were classified as exitus, living with disease or living without disease. The retrospective screening and analysis of prognostic factors affecting colorectal cancer of the patients and their effects survival periods and final states of the patients were compared. Statistically, Two-way anova, Mc Nemar, spearman, Kolmogorov-Smirnov, Student t-test, Mann Whitney U and Kruska-Wallis, Kaplan-Meier, Cox regression methods were applied Findings: As with similir studies, our study also showed colon cancer to be more frequent in males. At the same time mortality rates in males were also higher. The frequency of colon cancer increased with age. Unlike literature, our study didn't find any difference of the effects of alcohol and smoking on life expentancy. The tumor diameter was not related to life expectency. There was no relation between tumor grade (grade 2 was the highest grade) and life expectency. As expected, the rectosigmoid tumor was the most frequently identified location. %13 of the cases had had history of emergency operation.the history of emergency operation was not related to life expectancy. The ki-67 ındex was measured ın a few patient in whom high levels were seen ın tumors with large diameters. The ki-67 index ratio was not related to life expactancy. In patient with recurrence mortality ratio was higher. Results: In patient with colon cancer, similar to previous studies, male sex, old age, and tumor recurrence were related to prognosis; tumor sizes and location weren't related to prognosis. However unlike some studies our study found no statistically significant relation between smoking and alcohol use, tumor grade, emergency operation history, ki-67 index and life expactancy.