Omuz ve skapular bölge düzeltici dış destek uygulamalarının baş üstü aktivite yapan sporcularda postür, omuz normal eklem hareketleri ve posterior omuz gerginliği üzerine etkileri
Effects of shoulder and scapular region corrective external supports on posture, shoulder joint range of motion and posterior shoulder tightness in overhead athletes
- Tez No: 440197
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ SEVİ YEŞİLYAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muskuloskeletal Fizyoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Omuz ve skapular bölge bantlama uygulamalarının baş üstü aktivite yapan sporcularda postür, omuz rotasyon hareketleri ve posterior omuz gerginliği üzerine etkilerinin araştırılması. Gereç ve Yöntem: Seksen bir sporcu randomize olarak dört gruba ayrıldı: Kinezyo Bant Grubu'na (KBG) kinezyo, Rijit Bant Grubu'na (RBG) rijit, Plasebo Bant Grubu'na (PBG) plasebo kinezyo bant uygulandı ve kontrol grubuna uygulama yapılmadı. Sporcuların omuz rotasyon eklem hareket açıklıkları, posterior omuz gerginliği (POG) ve omuz ve baş postürleri uygulamadan önce, hemen (30 dakika) sonra ve 60-72 saat sonra (48 saatlik bant kullanımı sonunda bant çıkartıldıktan sonra 12-24 saat içerisinde) değerlendirildi. Kontrol grubu aynı sürelerde değerlendirildi. Bulgular: İnternal rotasyon (İR) uygulamadan hemen sonra ve 60-72 saat sonra KBG'de arttı, RBG'de uygulamadan hemen sonra azalırken uygulamadan hemen sonrasıyla karşılaştırıldığında 60-72 saat sonra arttı (p0.05). Sonuç: Bu sporcularda İR ve POG'u geliştirmek için kinezyo bantlamanın etkisi olabilir, fakat diğer bantlamalardan ve kontrolden üstünlüğü gösterilememiştir. Kinezyo bandın TRA'yı artırmada rijit banttan daha üstün olduğu görülmüştür. Rijit bantın İR, TRA ve POG'a negatif etkileri olabilir. Bantlamaların postür üzerine etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects of shoulder and scapular region taping on posture, shoulder rotation motions and posterior shoulder tightness (PST) in overhead athletes. Method: Eighty-one athletes were randomly divided into four groups: Kinesio taping to Kinesio Taping Group (KTG), rigid taping to Rigid Taping Group (RTG), placebo kinesio taping to Placebo Taping Group (PTG) were applied. Control group received no tape. Shoulder rotation range of motions, shoulder and head postures and PST were evaluated. Evaluations were done before application, immediately after (30-minutes) application and after 60-72 hours (48 hours of use plus 12-24 hours after removing the tape). Control group was evaluated at the same periods. Results: Immediately after application and after 60-72 hours internal rotation (IR) increased in KTG; IR reduced immediately after application and increased after 60-72 hours compared to immediate results in RTG (p0.05). Conclusion: Kinesio taping can improve IR and PST in overhead athletes, however superiority of kinesio taping over other applications or control couldn't be verified. Kinesio taping was found as superior to rigid taping for increasing TROM. Rigid taping may worsen IR, PST and TROM. Taping didn't effect posture.