Kronik inflamatuvar demiyelinizan polinöropati'de vestibülooküler sistemin video head ımpulse test ile incelenmesi
Assesment of vestibulo-ocular system by video head impuls test in chronic inflammatory demielynating polyneuropathy
  1. Tez No: 440208
  2. Yazar: TURAL TANRIVERDIZADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN AKDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Sinir Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Polinöropatili hastalarda yapılan az sayıdaki çalışmada vestibüler etkilenme gösterilmiş ve hastalardaki dengesizlik yakınmasını arttırabileceği bildirilmiştir. Bu çalışmada, Kronik İnflamatuar Demiyelinizan Polinöropati (KİDP) hastalarında video Head Impulse Test (vHIT) yöntemi ile objektif olarak vestibulookuler refleks işlevinin incelenmesi ve elde edilen verilerin Vestibülo-oküler Refleks (VOR) yetmezliğinin nöropatili hastalarda denge, yürüme gibi fonksiyonel işlevler üzerine etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Yöntem: Araştırmanın örneklemini 24 KİDP hastası oluşturmakta olup, kontrol yoktur. .KİDP hastalarının dengelerini değerlendirmek için Denge Üzerine Duysal Etkileşimin Klinik Testi (CTSİB), Berg Denge Ölçeği(BDÖ), Dinamik Yürüme İndeksi (DYİ),Düşme Etki Skalası (DES) kullanılmıştır. Sadece ağır derecede dengesizlik sorunu olan 6 hastada denge testleri yapılamamıştır. Vestibülooküler refleks (VOR) test etmek için vHIT sistemi (OtosuiteV, GN Otometrics, Denmark) ile üç semisirküler kanal, kısa süreli 5-10 derecelik ve 750-6000 der/sn2' lik baş impuslarıyla test edilmiştir. Klinik bulgular, ölçek puanları ve değişkenler arasındaki ilişkiye Spearman ve Kendall's korelasyon analizi ile bakılmıştır. Bulgular: Hastaların 17'si erkek (%70.8'i) , 7'si (%29.2 'si) kadındır KİDP hastaların yaş ortalaması 53.9±14.1 yıl, yaş aralığı 26-83'yıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Vestibular impairment has been shown in some of the polyneuropahty patients and it was suggested that it may worsen the imbalance. In this study, we aimed to investigate the vestibuloocular reflex (VOR) with video head impulse testing in patients with chronic inflammatory demyelinating polyneuropathy (CIDP). Our second aim is to show the effect of vestibular impairment on balance and gait in CIDP patients. Method: There were 24 CIDP patients and no controls in the study. Balance was tested by Berg Balance Scale, Dynamic gait index, Fall efficacy scale and Clinical test of sensory interaction on balance. Six patients could not do test due to severe imbalance. VOR was tested by video head impulse (vHIT) googles (OtosuiteV, GN, Otometrics, Denmark) which investigates 3 semicircular canals with 5-10 angles and with a speed of 750-600der/sec head impulses. Spearman and Kendall's correlation analysis were used in clinical signs, scales and variables for statistics. Results: There were 17 male (70.8 %) and 7 female (29.2%) with a mean age of 53.9±14.1 years and age range (26-83 years).