Kronik inflamatuar demiyelinizan polinöropati hastalarında periferik kan ve cilt biyopsisinde b lenfosit sitokin ekspresyon değişikliklerinin terapötik ve prognostik biyobelirteç olarak önemleri
Circulating b cell subsets and cytokine gene expression levels in peripheral blood and skin biopsy in chronic inflammatory demyelinating polyneuropathy
- Tez No: 601454
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YEŞİM PARMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tez Tanıtımı: Özdağ Acarlı, A.N. (2019). Kronik İnflamatuar Demiyelinizan Polinöropati Hastalarında Periferik Kan ve Cilt biyopsisinde B Lenfosit Sitokin Ekspresyon Değişikliklerinin Terapötik ve Prognostik Biyobelirteç Olarak Önemleri. İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Nöroloji AD. Tıpta Uzmanlık Tezi. İstanbul. Giriş: Kronik enflamatuvar demiyelinizan polinöropati (CIDP) en sık görülen kronik immün aracılı periferik nöropatidir ve güncel tedavi rejimleri (Intravenöz/IV immünoglobulin, plazmaferez ve anti-CD20 gibi) B hücrelerin hastalığın patogenezinde önemli rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Amaç: Bu çalışmada, CIDP'de periferik kan ve cilt biyopsi örneklerinde B lenfosit popülasyonları, B lenfositlerinin ürettiği sitokinlerin ekspresyon değişiklikleri ve epidermal sinir lifi sayısal değerleri incelenerek tanı, hastalık aktivitesi ve tedavi yanıtının takibi açısından yol gösterebilecek olası biyobelirteçlerin varlığı araştırılmıştır. Hastalar ve Yöntemler: Toplam 50 CIDP (25 tipik CIDP, 18 MADSAM ve 7 DADS-İ), 12 CMT1A ve 25 sağlıklı kontrolün periferik kan B lenfosit popülasyonları akım sitometrisi ile immünfenotiplendirilmiş, periferik kan mononükleer hücrelerinde (PKMH) ve alt bacak cilt biyopsi örneklerinde B hücrelerinin ürettiği sitokinlerden IL6, IL10 ve TNFA gen ekspresyon düzeyleri gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu ile değerlendirilmiştir. Ayrıca 17 CIDP hastası ve 10 sağlıklı bireyin ön kol, kalça ve alt bacak bölgelerine ait cilt Punch biyopsi örnekleri 'protein gene product 9.5' (PGP9.5) ile işaretlenerek intraepidermal sinir lifi (IENF) yoğunluğu değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Presentation of the Thesis: Ozdag Acarli A.N., Circulating B Cell Subsets and Cytokine Gene Expression Levels in Peripheral Blood and Skin Biopsy in Chronic Inflammatory Demyelinating Polyneuropathy. Department of Neurology, Istanbul Faculty of Medicine, Istanbul University, Thesis in Neurology, Istanbul, 2019. Objective: Chronic inflammatory demyelinating polyneuropathy (CIDP) is the most common treatable chronic immune mediated neuropathy worldwide and the efficacy of intraveneous immunglobulin (IVIg) and plasma exchange in the treatment of CIDP suggests a pathogenetic contribution of humoral factors. This study aimed to analyse peripheral B-cell homeostasis, B-cell mediated IL6, IL10 and TNFA mRNA expression levels in peripheral mononuclear blood cells and skin biopsy specimens, intraepidermal nerve fiber densities (IENFD) in CIDP patients compared to healthy and disease control groups. We also investigated their value as a biomarker, our results suggest that they can be an useful tool to detect disease activity status and treatment effect in CIDP drug trials. Patients and Methods: The study included 50 CIDP (25 typical CIDP, 18 MADSAM, 7 DADS-I) patients. Twenty-five age-matched healthy donors (HC) and 13 patients with CMT1A served as disease controls. Peripheral B-cell homeostasis of all patients were analysed by multi-color flow cytometry. B-cell mediated IL6, IL10 and TNFA mRNA expression levels in peripheral mononuclear blood cells (PBMC) and in skin biopsy specimens were also evaluated by real-time polymerase chain reaction. Seventeen CIDP cases and 10 HCs underwent 3 mm skin biopsies at different levels in the forearm, thigh and distal leg. Sections were stained with anti-PGP9.5. Intraepidermal nerve fiber densities (IENFD) were measured. Correlations between B cell populations, cytokine gene expression levels, IENFD and functional disability were evaluated.