Non spesifik bel ağrılı hastalarda stabilizasyon egzersizlerinin kor stabilite testleri üzerine etkisi
The effects of stabilization exercises on core stability tests in patients with non specific low back pain
  1. Tez No: 440216
  2. Yazar: SEHER ALEV YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
AMAÇ: Çalışmamız non spesifik bel ağrılı hastalarda stabilizasyon egzersizlerinin kor stabilite testleri, ağrı, depresyon ve sağlık denetim odağı üzerine etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. YÖNTEM: Çalışmaya beyin ve sinir cerrahisi hastalıkları hekimi tarafından tanısı konan 37 nonspesifik bel ağrılı hasta alındı. Hastalar kontrol ve egzersiz grubu olarak iki gruba ayrıldı. 30 -55 yaş arasındaki kronik (3 ay veya daha uzun süren) bel ağrılı hastalar 6 hafta süreyle haftada 3 gün tedaviye alındı. Çalışma grubuna progresif spinal stabilizasyon egzersiz programı fizyoterapist eşliğinde verildi. Kontrol grubuna ise geleneksel bel egzersizleri verildi. Her iki gruba da egzersiz öncesi elektroterapi modalitelerinden TENS ve bölgeyi ısıtmak amacıyla Hot Pack uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrası bireylerin kor stabilite testleri ve sağlıkları üzerindeki kontrolü Çok Yönlü Sağlık Denetim Odağı Anketi (MHLC), depresyon düzeyi Beck Depresyon Ölçeği, yetersizlik düzeyi Oswestry Yetersizlik İndeksi (ODI) ile değerlendirildi. Bunların yanı sıra tedavi öncesi ve sonrası ağrı şiddeti Vizuel Analog Skalası (VAS) kullanılarak belirlendi. SONUÇ: Çalışmamızda, nonspesifik bel ağrılı hastalarda stabilizasyon egzersizleri ve klasik bel egzersizlerinin ağrı, yetersizlik ve sağlık denetim odağı puanında azalmaya neden olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Our study was planned to investigate the effects of core stabilization exercises on core stability tests, pain, depression and health locus of control in patients with non specific low back pain. METHODS: Thirty-seven patients with non spesicific low back pain that were diagnosed by neurosurgery doctor were included in the study. The patients with chronic low back pain (3 months or more) that their range of age 30-55 years, treated 3 days per week during six weeks. The spinal progressive exercises programme was applied to the one group and the traditional lumbar exercises programme was applied to the another group accompanied with physiotherapist. Both of the groops were treated with TENS for pain and Hot Pack for warm to back before the exercises. The patients' control on their health is assesed by Multidimensiol Health Locus Of Control (MHLOC), depression level is assesed by Beck Depression Scale and disability of the patients is assesed by Oswestry Dısability Index (ODI). Pain degree was also determined with Vizual Analog Scale (VAS). RESULTS: It was found that the pain, disability and depression scores significantly decreased after six weeks treatment both of two groups.