Psikiyatrik hastalığı ve tip 2 diyabeti olan bireyler ile yalnızca tip 2 diyabeti olan bireylerin diyabet öz bakımına ilişkin görüşleri
Opinions of patients with both a psychiatric ilness and TYPE 2 diabetes and patients with only TYPE 2 diabetes about diabetes self-care
  1. Tez No: 440223
  2. Yazar: SEVECEN ÇELİK İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN GÜNÜŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı psikiyatrik hastalığı ve tip 2 diyabeti olan bireyler ile yalnızca tip 2 diyabeti olan bireylerin diyabet öz bakımına ilişkin inanç ve uygulamalarını ortaya koymaktır. Yöntem: Fenomenolojik kalitatif tipteki çalışma psikiyatrik hastalığa ve tip 2 diyabet tanısına sahip 12 birey ile yalnızca tip 2 diyabet tanısına sahip 14 bireyle yürütülmüştür. Veriler yarı yapılandırılmış sorularla derinlemesine görüşme yöntemi ile toplanmış, içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırma sonucunda üç ana tema ortaya çıkmıştır. Diyabetle yaşamak temasında her iki hasta grubunun da diyabeti ciddi, yaşamı tehdit eden, özgürlüğü kısıtlayan ve yaşamı olumsuz etkileyen bir hastalık olarak algıladıkları belirlenmiştir. Diyabete uyumu kolaylaştırıcılar diyabeti yaşam biçimi haline getirme, bilgi sahibi olma, insülin başlanmasını istememe, aile ve sağlık çalışanlarının sosyal desteğidir. Diyabet uyumunu engelleyiciler unutkanlık, tembellik, yeterli bilgiye sahip olmama, diyetine sınır koymada zorlanma, ek sağlık şikayetleri, sağlık ekibinin ve aile üyelerinin olumsuz tutum ve geri bildirimleri, soğuk hava koşulları ve iş yoğunluğudur. Psikiyatrik hastalığı olan bireylerin psikiyatrik hastalık belirtileri ve psikiyatrik ilaç yan etkilerinden kaynaklanan engelleri vardır. Sonuç: Her iki hasta grubundaki bireyler diyabet öz bakımlarını yerine getirmekte zorlanmaktadırlar. Hemşirelerin her iki hasta grubuna yönelik olarak öz bakım uygulamalarını destekleyici, motive edici girişimler planlaması ve bireyleri cesaretlendirmesi önemlidir. Psikiyatrik hastalığı olan bireylerin psikiyatrik hastalık belirtileri ve psikiyatrik ilaç yan etkileriyle baş etmelerinin güçlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to reveal diabetes self-care-related beliefs and practices of individuals with psychiatric illness and type 2 diabetes and individuals only with type 2 diabetes. Methods: This qualitative phenomenological study was conducted with 12 individuals diagnosed with both psychiatric illness and type 2 diabetes and 14 individuals diagnosed with type 2 diabetes. Data collected through in-depth interviews with semi-structured questions were analyzed using the content analysis method. Results: In the study, the following three main themes appeared. The living with diabetes theme revealed that individuals perceived diabetes as a serious, threatens life and restricts freedom, and that negatively affect their lives. In the facilitators of compliance with diabetes theme include making diabetes lifestyle, being knowledgeable of diabetes, not wanting to start insulin, presence of social support from family and health care workers. In the barriers to compliance with diabetes theme include, forgetfulness, laziness, lack of sufficient knowledge, having difficulty in establishing limits to the diet, the presence of additional health complaints, negative attitudes from health team and family members, cold weather conditions and heavy workload. Individuals diagnosed with both psychiatric illness and type 2 diabetes have barriers to symptoms of psychiatric disorders and side effects of psychiatric drugs. Conclusion: The participants in both groups had difficulty fulfilling their diabetes self-care. Nurses should plan initiatives supporting and motivating self-care practices of individuals in both patient groups, and should encourage them to implement these practices. Individuals with psychiatric disorders need to be strengthened to cope with their symptoms and side effects of psychiatric drugs psychiatric disorders.