Hekim ve hemşirelerin bazı özelliklerinin saygın ölüm ilkelerine ilişkin tutumlar üzerine etkisi
Effect of certain characteristics of the physicians and nurses on attitudes related to principles about die with dignity
- Tez No: 440272
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL BADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Hekim ve Hemşirelerin Bazı Özelliklerinin Saygın Ölüm İlkelerine İlişkin Tutumlar Üzerine Etkisi Çalışmanın amacı; yaşamının son günlerinde olan bireylere bakım veren hekim ve hemşirelerin bazı özelliklerinin saygın ölüm ile ilgili tutumları üzerine etkisini incelemektir. Bir üniversite hastanesinde çalışan hekim ve hemşirelere, Eylül-Kasım 2015 tarihleri arasında yapılan tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmaya üniversite hastanesinde hemşire, tıpta uzmanlık öğrencisi veya uzman hekim olarak en az 6 aydır çalışan 590 kişi (355 hemşire, 235 hekim) katılmıştır. Araştırma verileri; Tanımlayıcı ve Mesleki Özellikler Veri Formu, Saygın Ölüm İlkelerine İlişkin Tutumları Değerlendirme Ölçeği, Thorson Powell Ölüm Kaygısı Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirmesinde değişkenlerin tanımlayıcı istatistikleri yapılmış, normal dağılım göstermeyen veriler Mann-Whitney U Testi ve Kruskal-Wallis H Testi ile değerlendirilmiştir. Çok değişkenli analizlerde Regresyon Analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda hekimlerin saygın ölüm ilkelerini benimseme düzeyleri hemşirelerden yüksek bulunmuş; mahremiyet, ağrı ve semptom kontrolü, manevi destek, hastane dışında bakım alabilmek, son anında yanında olacak bireyleri belirlemek ile ilgili ilkelere hekim ve hemşireler yüksek oranlarda katılmışlardır. Dahili Tıp Bilimleri'nde çalışan hekimlerin ilkeleri benimseme düzeyi Cerrahi Tıp Bilimleri'nde çalışan hekimlerden yüksek; palyatif bakım konusunda eğitim alan hemşirelerin ilkeleri benimseme düzeyleri de eğitim almamış olanlardan yüksek bulunmuştur. Hekim ve hemşirelerin meslek, yaş, mesleki deneyim ve palyatif bakım konusunda eğitim alma değişkenleri saygın ölüm ilkelerine ilişkin tutumları ile ilişkili bulunmuştur. Hemşirelik eğitiminde yaşam sonu bakımın teorik ve uygulamalı derslere yansıtılması; sağlık bakımı sunan kurum ve kuruluşlarda saygın ölüm ilkelerinin benimsenerek, bakım protokollerinin geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Effect of Certain Characteristics of the Physicians and Nurses on Attitudes Related to Principles about Die with Dignity The aim of this study is to examine the effect of certain characteristics of the physicians and nurses who provide care for people who are about to die on their attitudes related to die with dignity and peace. It is a definitive research conducted on the physicians and nurses employed in a university hospital from September 2015 to November 2015. Five hundred nighty health professionals (355 nurses, 235 physicians) who work in a university hospital for minimum 6 months participate to the research. The research data were collected using Sociodemographic and Work Related Characteristics Questionnaires, Assessment Scale of Attitudes towards Principles about Die with Dignity and Thorson Powell Scale of Death Anxiety. Definitive statistics of variable were performed in data assessment and the data which fail to exhibit normal distribution were assessed using Mann-Whitney U Test and Kruskal-Wallis H Test. Regression Analysis was performed in multi-variable analyses. As a result of the research, the level of adaptation of principles about die with dignity by the physicians were found to be higher than that of nurses and physicians and nurses agreed with the principles related to intimacy, pain and symptom control, moral support, ability to receive care outside the hospital, determining the individuals who will be with the patient at the last moment. The level of adaptation of principles by the physicians employed in Internal Medicine Sciences were found to be higher than that of the physicians employed in Surgical Medicine Sciences and the level of adaptation of principles by the nurses provided training on palliative care were found to be higher than that of the nurses who are not provided training. The variables of professions, ages, professional experiences and training on palliative care of the physicians and nurses were found to be correlated with their attitudes towards principles about die with dignity. It is suggested reflecting end of life care in nursing education to theoretical and practical educations, adopting principles about die with dignity in institutions and entities offering health care and developing care protocols.