Ebe ve hemşirelerin doğuma yönelik inançları ve ilişki faktörlerin belirlenmesi
Determination of midwives' and nurses' beliefs about birth and related factors
  1. Tez No: 1020013
  2. Yazar: HASRET UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma ebe ve hemşirelerin doğuma yönelik inançları ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı türde gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Lokman Hekim Sağlık Grubu'na bağlı olan Lokman Hekim Akay Hastanesi, Lokman Hekim Etlik Hastanesi ve Lokman Hekim Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde çalışmakta olan 72 hemşire ve 21 ebe olmak üzere toplam 93 sağlık personeliyle yürütülmüştür. Araştırmanın verileri Sosyodemografik Özellikleri Belirleme Formu ve Doğum İnançları Ölçeği (DİÖ) kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 27.0 programında değerlendirilmiş; istatistiksel analizler için bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi, post hoc testleri, Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. Katılımcıların %77,4'ünün hemşire, %64,5'inin bekar olduğu; %49,5'inin doğumla ilgili kliniklerde çalışma deneyimi bulunduğu ve %46,2'sinin doğuma hazırlık eğitici eğitimine katılmış olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların %76,3'ünün kendileri için vajinal doğumu tercih edeceği ve %90,3'ünün kadınlara vajinal doğumu önereceği belirlenmiştir. Katılımcıların Doğum İnançları Ölçeği (DİÖ) Doğal Süreç İnancı (DSİ) alt boyutuna ilişkin puan ortalaması 4,47 ± 0,67; DİÖ Tıbbi Süreç İnancı (TSİ) alt boyutuna ilişkin puan ortalaması ise 3,10 ± 0,66 olarak saptanmıştır. Katılımcıların meslek, aile tipi, eğitim düzeyi, çalışma yılı, doğumla ilgili birimlerde çalışma, doğum eylemine katılma ve doğuma hazırlık eğitici eğitimi alma durumlarına göre DİÖ-DSİ alt boyut puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Ayrıca katılımcıların tercih ettikleri doğum şekli hakkındaki görüşlerine göre DİÖ-TSİ alt boyut puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. (p<0,05). Sonuç olarak ebe ve hemşirelerin vajinal doğumu daha doğal bir süreç olarak gördükleri; bazı bireysel ve mesleki özelliklerinin doğum inançlarını etkilediği belirlenmiştir. Doğum eylemi ile ilgili mesleki deneyimlerin bulunması, doğum inançlarını olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine midwives' and nurses' beliefs about childbirth and the related factors affecting these beliefs. The research was carried out with a total of 93 healthcare professionals, including 72 nurses and 21 midwives, working at Lokman Hekim Akay Hospital, Lokman Hekim Etlik Hospital, and Lokman Hekim University Ankara Hospital, all affiliated with the Lokman Hekim Health Group. The data were collected using the Sociodemographic Characteristics Form and the Birth Beliefs Scale (BBS). The data were analyzed using SPSS 27.0, and independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), post hoc tests, the Mann–Whitney U test, and the Kruskal–Wallis test were used for statistical analyses. It was determined that 77.4% of the participants were nurses, 64.5% were single, 49.5% had work experience in childbirth-related clinics, and 46.2% had attended childbirth preparation educator training. It was also found that 76.3% of the participants would prefer vaginal birth for themselves, and 90.3% would recommend vaginal birth to women. The mean score of the participants on the Natural Process Belief (NPB) subdimension of the Birth Beliefs Scale (BBS) was 4.47 ± 0.67, while the mean score on the Medical Process Belief (MPB) subdimension was 3.10 ± 0.66. A statistically significant difference was found between the participants' mean BBS-NPB subdimension scores according to their profession, family type, education level, years of employment, working in childbirth-related units, attending labor, and receiving childbirth preparation educator training (p<0.05). In addition, a statistically significant difference was found between the participants' mean BBS-MPB subdimension scores according to their opinions regarding the preferred mode of delivery (p<0.05). In conclusion, it was determined that midwives and nurses perceived vaginal birth as a more natural process, and that some individual and professional characteristics affected their birth beliefs. Having professional experience related to labor positively influences birth beliefs