Gebe ve gebe olmayan wistar albino sıçanlarda l-name, L-name+ dekzametazon ve L-name+ dekzametazon kombinasyonunun perifer kan basıncına etkileri
The effects of L-name, dexamethasone and L-name + dexamethasone combination on periferic blood pressure in pregnant and non pregnant wistar albino rat
- Tez No: 440327
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM BALKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışma L-NAME ile hipertansiyon indüklenmesine direnç gösteren bir Wistar albino sıçanı kolonisinden dişi sıçanlarda L-NAME ve dekzametazon (DEXA)'un kan basıncı üzerine etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla gebe ve gebe olmayan toplam 62 Wistar albino sıçanın kullanıldığı eş zamanlı iki deney gerçekleştirildi. Vajinal sperm kontrolüyle gebeliği saptanan 33 sıçan rastgele 4 gruba ayrıldı ve gebeliğin 15. gününde kan basıncı değerleri ölçüldükten sonra gruplara serum fizyolojik (kontrol), L-NAME (150 mg/kg/gün), DEXA (100 μg/kgBW/gün) veya L-NAME + DEXA 150 mg and 100 μg per kg BW/gün)5 gün süreyle uygulandı. Gebeliğin 19. gününde ikinci kez kan basıncı değerleri saptanan hayvanlar idrar örneklerinin toplanması amacıyla 24 saat için bireysel metabolik kafeslere alındı. Bundan sonra anestezi altında kan örnekleri alınan hayvanlarda ötenazi uygulanarak nekropsi gerçekleştirildi. Sol böbrek ve böbrek üstü bezlerinin ağırlıkları, fetüs sayıları ve ağırlıkları ile 24 saatlik idrar miktarı (UV-24h), idrarda protein miktarı, kan glikoz konsantrasyonları değerlendirildi. Canlı ağırlıklar deney başlangıcında ve deneyin 15. ve 20. günlerinde kaydedildi.Gebe olmayan sıçanlarda da aynı günlerde fetuslarla ilgili olanlar dışında tüm uygulamalar gerçekleştirildi.Verilerin SPSS for Windows® Version 21'de depolandı ve tek yön varyans analizi ve tekrarlayan ölçümler için varyans analiziyle değerlendirildi. Gebelerde DEXA ve L-NAME + DEXA uygulaması canlı ağırlıklarda önemli bir azalmaya neden olmuş ve sonuçta L-NAME grubu ile DEXA ve L-NAME + DEXA grupları canlıağırlık ortalamaları arasında önemli farklılıklar oluşmuştur (Sırasıyla: P=0.021 ve P=0.012). Gebe olmayan dişilerde sadece DEXA uygulanan grubun ortalama canlı ağırlığı kontrollere göre önemli azalma göstermiştir (P=0.042).
Özet (Çeviri)
The study investigated the effects of the L-NAME and dexamethasone (DEXA) on blood pressure of rats from a Wistar albino rat colony seemingly resistant to L-NAME hypertension. For this, two simultaneous experiments using a total of 62 pregnant and non-pregnant Wistar albino rats were carried out. 33 rats were divided randomly into 4 groups after pregnancy determination via vaginal sperm controls. They were given SF (Controls), L-NAME (150 mg/kgBW/day), DEXA (100 μg/kgBW/day) or L-NAME + DEXA (150 mg and 100 μg per kg BW/day) at 15th dat of pregnancy after recording their blood pressures for 5 days.Blood pressure determinations were repeatedat 19th day. Then, animals put in individual metaboliccages for 24 h for urine collection. Thereafter, animals were anesthetized for blood collection, euthanized and necropsies were done. Left kidney, adrenal galnds, numbers and weights of fetuses, 24 h urine volume, protein in urine and in blood samples glucose concentrations were determined. Animals' body weights were recorded on days 0, 15 and 20. Data were analyzed via ANOVA and repeated measures ANOVA by using SPSS for Windows Version 21. DEXA and L-NAME + DEXA application reduced the body weights of pregnant rats, and there were significant differences between animals given L-NAME and DEXA and L-NAME + DEXA (P=0.021 and P=0.012, respectively). Compared to controls, only the mean body weight of non-pregnant DEXA group decreased significantly (P=0.042).