Köpeklerde derinin yuvarlak hücreli tümörlerinin tanısında immun markırların kullanımı
The use of immunomarkers in diagnosis of round cell tumors of DOGS
  1. Tez No: 440328
  2. Yazar: CANER ÖVET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT TOPLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Veteriner Hekimliği, Oncology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Köpeklerde deride yerleşim gösteren yuvarlak hücreli tümörler yuvarlak histomorfolojilerinden dolayı üst sınıflandırmada bu isimle anılır. Yuvarlak hücreli tümörler“mastositoma, histoyositoma, bulaşıcı venereal tümör, lenfoma, melanoma, plazmasitoma ve nöroendokrin hücre tümörleri”inden oluşur. Sunulan çalışmada, Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı arşivinde tanımlanmış köpeklerin yuvarlak hücreli tümörlerinin histopatolojik ve immunohistokimyasal olarak incelenerek alt tiplerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'na 1999-2015 yılları arasında kayda alınan 24 köpeğe ait derinin yuvarlak hücreli tümörü, çalışmanın materyalini oluşturdu. Bu örneklerden hazırlanan kesitlere hematoksilen-eozin ve giemsa boyamalar uygulandı. İmmun markırları (c-KIT, triptaz, CD1a, MHC-II ve vimentin) belirlemek için de avidin-biotin peroxidase complex metodundan yararlanıldı. Sonuçlar WHO-AFIP (World Health Organiztion–Armed Forces Institute of Pathology) tarafından kullanılan sınıflandırmaya göre değerlendirildi. Yapılan bu değerlendirmede dört olgu TVT, on üç olgu mast hücre tümörü ve on bir olgu histiyositom olarak tanımlandı. İmmunohistokimyasal olarak mast hücrelerini triptaz ve c-KIT; histiyositik hücreleri triptaz, MHC-II; TVT'ye ait hücreleri triptaz, MHC-II ve vimentin eksprese ederken insan kökenli monoklonal CD1a hiçbir hücre tarafından eksprese edilmedi. Sonuç olarak histomorfolojik bulguların yuvarlak hücreli tümörlerin diferensiyasyonunda yetersiz kaldığı; kesin tanının histokimyasal boyamalar ve immun markırlar ile desteklenmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
“Round cell tumor”localized in skin tissue of dog is called as“skin round cell tumor”in main classification because of their small, discrete (individualized), and round morphological characters. These tumors consisted of histiocytoma, mast cell tumor, transmissible venereal tumor (TVT), cutaneous lymphosarcoma, melanoma, plasmacytoma and neuroendocrine cell tumor. The aim of the present study is to carry out classification of skin round cell tumors of the dog in archive of department of pathology, faculty of veterinary medicine, Adnan Menderes University, using histopathology, histochemistry and immunohistochemistry. The study materials consisted of 24 cases with round cell tumors diagnosed between 1999-2015 in department of pathology, faculty of veterinary medicine, Adnan Menderes University. The sections prepared from these paraffin tissue samples were stained with haematoxylin-eosin and giemsa. Immunohsitochemically, the sections were stained with avidin-biotin peroxidase complex method with c-KIT, tryptase, CD1a, MHC-II and vimentin primary antibodies. The results were evaluated to classification of WHO-AFIP (World Health Organiztion–Armed Forces Institute of Pathology). Histology and immunohistochemistry showed transmissible venereal tumor (4 cases), mast cell tumor (13 cases) and histiocytoma (11 cases). Immunohistochemically, mast cell tumors expressed mainly c-KIT and, to lesser extend, tryptase; histiocytic tumor cells expressed mainly tryptase and MHC-II; TVT expressed tryptase, MHC-II and vimentin. However, immunohistochemistry represented no expression of CD1a, which is derived from antigen of human cell. In conclusion, histomorphologic findings of round cell tumor was not sufficient for differentiation. For this reason, immunomarkers were necessary for certain diagnosis of these tumors.