Normal ve obez farelerde plazma apelin, insülin ve adiponektin seviyeleri
Plasma apelin, insulin, and adiponectin levels in normal and diet-induced obese mice
  1. Tez No: 440335
  2. Yazar: LOKMAN TARİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM BALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Normal ve Obez Farelerde Plazma Apelin, İnsülin ve Adiponektin Seviyeleri. Obezite ilişkili diyabetin fizyopatolojik mekanizmalarında çok sayıda faktör işe karışmaktadır. Ancak, bu faktörlerin birbirleriyle olan ilişkileri tam olarak bilinmemektedir. Obezite sürecinde özellikle insülin direncine bağlı mekanizmaların nasıl şekillendiğinin aydınlatılması obezite ilişkili diyabetin tedavisinde önemli katkılar sağlayacaktır. Bu çalışmanın amacı obez farelerde plazma apelin, insülin ve adiponektin konsantrasyonlarının nasıl değiştiğinin ve bu hormonların birbirleri ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Çalışmada, 24 adet 6 haftalık erkek Swiss albino fare, kontrol ve obez olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Obez gruptaki fareler yüksek yağlı (%28,2) yem ve kontrol grubundaki fareler standart fare yemi ile 18 hafta boyunca ad libitum beslendi. Bu süreçte hayvanların ağırlıkları haftada bir ve yem tüketimleri ayda bir ölçülerek kaydedildi. Deney sonunda hayvanlardan anestezi altında intrakardiyak yöntemle kan örnekleri alındı ve plazma apelin, insülin ve adiponektin konsantrasyonları ELISA tekniği ile belirlendi. Deney sonunda obez gruptaki farelerin ortalama vücut ağırlığı, kontrol grubuna göre %47 daha fazlaydı (P0.05), ortalama adiponektin konsantrasyonu obez grupta kontrol grubuna göre daha düşüktü (P=0.05).
Özet (Çeviri)
Plasma Apelin, Insulin, and Adiponectin Levels in Normal and Diet-Induced Obese Mice There are many factors involved in the physiopathological processes of obesity-related diabetes, and their exact relationships are still not understood. Explaining how insulin resistance develops during the obesity is important in terms of effective treatment of obesity-related diabetes. This study aimed to investigate the changes in plasma levels of apelin, insulin, and adiponectin and to investigate their relationships with each other in case of a dietary induced obesity model. Twenty four male Swiss albino mice all 6 week old males were randomly divided into two groups obese and control. During 18 weeks of experiment, mice in the obese group were fed a high-fat diet (28.2%) and those in control group were given a standard diet. Body weights and food consumptions were recorded weekly and monthly, respectively. At the end of the study, blood samples were obtained under anesthesia via intra cardiac punction. Plasma apelin, insulin, and adiponectin concentrations were determined by ELISA. At the end of the 18-weeks interventional period, the mean body weights of the mice in obese group was 47% higher, compared to those in control group (P0.05), whereas the mean adiponectin level of obese mice was lower than the mean of the controls mice (P=0.05).