Polikistik over sendromlu kadınlarda serum leptin konsantrasyonları
Serum leptin concentrations in women with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 88781
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜLAZIM YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
47 ÖZET PKOS üreme çağındaki kadınların yaklaşık %7,5'ini etkileyen, hiperandrojenik kronik anovulatuar disfonksiyonun ve infertilitenin de en sık nedenini oluşturan bir endokrinopatidir. Bu sendrom yüzyılın ortalarından beri tanımlanmasına rağmen, altta yatan neden hala açık değildir. Yağ kitlesinin direkt olarak ovulasyon ve fertiliteyi etkileyebileceği daha önce ortaya konmuştu. PKOS'lularda sıklıkla obesite, artmış insülin rezistansı ve hiperinsülinemi birlikte olup, görülen semptomlarda Leptin yetmezlikli ob/ob farelerde gözlenenleri andırmaktadır. Hayvanlarda olduğu gibi insan obezitesi gelişmesinde, Leptin tutulumu olması muhtemeldir. Birçok araştırmacı tarafindan bu proteinin PKOS etiyopatogenezinde rolü araştırıldı. PKOS'lularda Leptin konsantrasyonun ölçüldüğü ilk çalışmada (6), PKOS'lu kadınların serum Leptin'i kontrollerine göre yüksek bulundu. Bizde bu çalışmalardan yola çıkarak 50 PKOS'lu, 32 normal kadında Leptin düzeylerini değerlendirdik. Çalışmamızda, PKOS'lularda ve kontrol grubu arasında Leptin düzeyi bakımından istatistiksel bir farklılık olmadığı saptandı. Ayrıca VKİ'nin Leptin'i etkileyebileceği gözönünde bulundurularak, hasta ve kontrol grubumuzu obez ve nonobez olarak altgruplara ayırıp tekrar değerlendirdiğimizde, nonobez hasta ve nonobez kontrollerde Leptin düzeyi ortalamalarında farklılık bulunmadı. Ancak, obez hasta ve obez kontroller karşılaştırıldığında, Leptin düzeyi ortalaması obez hastalarda istatistiksel anlamlı yüksek çıktı. Ancak, Leptin değerlerini kovarians analiziyle düzeltip tekrar değerlendirdiğimizde ise bu farklılık yoktu. Ayrıca, PKOS'lularda Leptin ile VKİ'nin pozitif yönde korelasyonu saptandı. Sonuç olarak çalışmamız, PKOS'da Leptin düzeyinin normal kişilerden farklı olduğu görüşünü desteklememiştir. Ancak, Leptin'in PKOS'un fizyopatolojisinde bir neden veya katkıda bulunan bir faktörü temsil edip etmediğini saptamak için daha ileri çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY PCOS is one of the most causes of chronic anovulatuar disfunction which results in infertility in women. Approximately, 7.5% of reproductive age women are affected by this disorder. This condition, endocrinopathy, in reproductive age women was first described fifty years ago. What causes the disorder has not yet been classified. Earlier, it was reported that leptin accumulation was directly associated with ovulation. Individuals with PCOS show common phenotypic characteristics including obesity, increased insulin resistance and hyperinsulinemia. Similar phenotypes have also been observed in leptin deficient mice. This result suggested that leptin accumulation might have a possible effect on human obesity. Therefore, the effect of this protein in the pathophysiology of PCOS has been investigated in many studies. It was found that serum leptin levels were higher in women with PCOS than the normal control group. Based on these results, we determined leptin levels in a total of 82 women including 50 women with PCOS and 32 normal women. We found that there was no statistically significant differences in leptin levels between the two groups. We then subdivided both groups into lean and obese participants based on the possible effect of BMI on leptin levels. No significant differences were found in leptin levels between the two lean subgroups. However, we observed that leptin levels were higher in obese women with PCOS than in obese women without PCOS. When we corrected the data for leptin with covariance analysis, we found no significant differences in leptin between obese subgroups. Furthermore, a positive correlation was found between leptin level and starving glucose and insulin levels in the PCOS group. As a result, these findings are consistent with those of the earlier studies that examined the pathophysiology of leptin in women with or without PCOS. More extensive studies are needed to determine the cause and effect relationship between leptin and PCOS.