Jinekolojik kanserlerde (endometrium CA, over CA, serviks CA, vulvar CA) yeni serum adipokin düzeylerinin incelenmesi
Investigation of new serum adipokine levels in gynecological cancers (endometrium, over, cervix, vulva)
  1. Tez No: 797894
  2. Yazar: ALİ GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT GÖZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kanser hücreleri tümör haline gelmeden önce bazı aşamalardan geçmelidir. Birinci aşaması olarak, hücreler kontrolsüz çoğalma yeteneğine sahip olmalıdır. Kanserin yayılması esnasında, tümör hücreleri bazı değişik özelikler kazanır. Bu özelikler, eksojen büyümeyi uyaran veya büyümeye negatif etki eden sinyallerden bağımsız olarak çoğalma, komşu olduğu dokulara yayılma ve uzak bölgeleri tutma, anjiyogenezisi artırma, apoptoz ve replikatif yaşlanma gibi hücre çoğalmasını düzenleyen mekanizmalardan kaçınma özeliklerini içerir. 14 amino asit peptidi olan Spexin (SPX), hayvanlarda ve yetişkin insanlarda obezite ve enerji düzenlenmesi ile ilgili birçok fizyolojik olayda rol oynar. İnsanlarda yapılan doku çalışmaları, Speksin insan endokrin, gastrointestinal, genitoüriner ve diğer dokularda aşırı şekilde eksprese edildiği tespit edildi, bu da speksinin endokrin, üreme, kardiyovasküler, renal fizyolojik fonksiyonlarında ve diğer bazı dokularda rol oynayabileceğini gösterdi. Kispeptin, ilk önce insanlarda metastaz baskılanmasından sorumlu bir gen ve protein olarak tanımlandı. Peptit, tümör metastazını baskılayabildiğini gösterdi ve bu nedenle metastin olarak tanımlandı. Meteorin like peptide (Subfatin), anjiyogenik özelliklere sahip yeni tanımlanmış bir nötrofik faktör olup VEGF-A veya FGF-2 ile homolog özelliklere sahip olmayan yeni bir protein ailesidir. Obez insanların ve farelerin dolaşımlarında, artmış asprosin konsantrasyonlarına rastlanmış bir monoklonal antikorla kandaki asprosinin nötralizasyonunun, obez farelerde iştah ve vücut ağırlığını azaltacağını gösterilmiştir Peptid yapılı hormonların expresyonlarının neoplazide değiştiği bilinmektedir. Ancak jnekolojik sistem kanserlerinde de yeni tanımlanan serum adipokin düzeylerinin incelenmesi serum düzeyleri ile nasıl değiştiğine ilişkin çalışma bulunmamaktadır. Temel amacımız jinekolojik kanserlerde yeni tanımlanan serum adipokin düzeylerinin değerlendirilmesidir Bu çalışmamıza Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi, Medikal Onkoloji Bölümlerinde tedavi alan hastalar dahil edildi. Çalışma grupları içerisine 38 olgu (kanser tanısı konulan) ve 38 sağlıklı, gönüllü olmak üzere katılımcılar dahil edildi. Analizler SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 paket programında değerlendirilmiştir. Çalışmada tanımlayıcı veriler kategorik verilerde n, yüzde değerleri, sürekli verilerde ise ortalama±standart sapma (Ort±SS) değerleri ile gösterilmiştir. Sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirildi. İkili grupların karşılaştırılmasında normal dağılım gösteren değişkenlerde student t testi, normal dağılım göstermeyen değişkenlerde Mann Whitney U-testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Cancer development must go through several stages before cells become tumors. As a first step, cells must be capable of uncontrolled proliferation. During the spread of cancer, tumor cells acquire some different characteristics. These features include proliferating independently of exogenous growth-stimulating or growth-negative signals, spreading to adjacent tissues and retaining distant sites, enhancing angiogenesis, avoiding mechanisms regulating cell proliferation such as apoptosis and replicative senescence. Spexin (SPX), a 14 amino acid peptide, is involved in many physiological events related to obesity and energy regulation in animals and adult humans. Tissue studies in humans were found to be overexpressed in human endocrine, gastrointestinal, genitourinary and other tissues, suggesting that specin may play a role in endocrine, reproductive, cardiovascular, renal physiological functions and some other tissues. Kisspeptin was first identified as a gene and protein responsible for metastasis suppression in humans. The peptide is identified as metastin since it demonstrated the ability to prevent tumor metastasis. A neurotrophic factor with angiogenic qualities that has recently been discovered is called a meteorin-like peptide (Subfatin). This protein belongs to a novel family that does not share any properties with VEGF-A or FGF-2. It has been demonstrated that decreases appetite and body weight in obese mice by neutralizing asprosin in the blood with a monoclonal antibody with higher asprosin concentrations in the circulation of obese people and mice. Patients who undergo treatment at the medical oncology departments of Firat University Faculty of Medicine are included in this study. Participants in the study groups consist of 38 cases (diagnosed with cancer) and 38 healthy volunteers. Analyzes are evaluated in 22 package programs of SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL). In the study, descriptive data are shown as n and % (percentage) values in categorical data and mean±standard deviation (Mean±SD) values in continuous data. By using the Kolmogorov-Smirnov test, continuous variables' conformity to the normal distribution is assessed. The Mann-Whitney U-test is employed for non-normally distributed variables and the Student's t-test was used for normally distributed variables in the comparison of paired groups.