Yoğun bakımda çalışan hemşirelerde bireysel bütünlük duygusu ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişki
Relation between a sense of coherence and the level of burnout in intensive care the nurses working
  1. Tez No: 440337
  2. Yazar: GÜLŞEN EŞİTMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DEMİRKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma yoğun bakımda çalışan hemşirelerde bireysel bütünlük duygusu ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmış kesitsel ve ilişki arayıcı bir araştırmadır. Araştırma Malatya ili, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinin yoğun bakım ünitesinde çalışmakta olan hemşireler ile yürütülmüştür. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinin yoğun bakım ünitelerinde 250 hemşire (N:250) çalışmaktadır. Evreni bilinen örnekleme yöntemine göre örneklem büyüklüğü % 95 güvenilirlik ile 152 hemşire olarak bulunmuştur. Araştırmada veriler Kişisel Bilgi Formu, Bireysel Bütünlük Duygusu Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği ile toplanmıştır. Tükenmişlik ölçeği; duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı eksikliği olarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizi SPSS 17.0 paket programında yapılmıştır. İkiden fazla grupların tükenmişlik ölçeğinin alt ölçekleri olan duygusal tükenme, duyarsızlaşma, kişisel başarı eksikliği ile bireysel bütünlük duygusuna göre karşılaştırılması Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA), Kruskal Wallis Varyans Analizi ile test edildi. İki grubun tükenmişlik ölçeğinin alt ölçekleri olan duygusal tükenme, duyarsızlaşma kişisel başarı eksikliği ile bireysel bütünlük duygusuna göre karşılaştırılmasında bağımsız gruplarda T-Testi ve Mann-Whitney U testi kullanıldı. Ölçek puanları arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile test edildi. p0.05).“Duyarsızlaşma”ile“Bireysel Bütünlük”arasında anlamlı bir ilişki saptandı (p=0,0450.05). Yoğun bakım hemşirelerinin duygusal tükenmişlik puanını; hemşirelerin kadro durumları, hemşire sayısının yetersiz olması, çalışılan yoğun bakım ünitesinden memnuniyet durumu, yaşantıdan memnuniyet durumu, sağlık durumunun iyi olmaması, kronik hastalıklarının bulunması, seçme şansı verilse yoğun bakımda çalışmaya isteklilik durumları olumsuz etkilemektedir. Duyarsızlaşma puanını; hemşirelerin yoğun bakımda bakımını yaptıkları hasta sayısı, çalışılan yoğun bakım ünitesinden memnuniyet durumları, yaşantıdan memnuniyet durumları, sağlık durumunun iyi olmaması, seçme şansı verilse yoğun bakımda çalışmaya isteklilik durumları olumsuz etkilemektedir. Kişisel başarı eksikliği puanını; çalışılan yoğun bakım ünitesinden memnuniyet durumları, seçme şansı verilse yoğun bakımda çalışmaya isteklilik durumları olumsuz etkilemektedir. Bireysel bütünlük duygusu puanını ise yaşantıdan memnuniyet durumları, yoğun bakımda yaşanılan sorunlar olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Duygusal tükenme ve kişisel başarı eksikliği ile bireysel bütünlük duygusu arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Duyarsızlaşma ile bireysel bütünlük duygusu arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is in intensive care, the nurses working in the individual a sense of coherence and examine the relationship between the level of burnout made for the purpose of cross-sectional, descriptive, the caller is a relationship research. Research Malatya, Inonu University, Turgut Ozal Medical Center in the intensive care unit of the is working with the nurses, was carried out. Inonu University Turgut Ozal Medical Center's 250 nurses in intensive care units (N = 250) is working. The universe is composed of 152 nurses according to known universe the sampling method sample size 95 % confidence. Research data in the Personal Information Form, Sense of Coherence Scale and the Maslach Burnout Scale gathered. Burnout; emotional exhaustion, depersonalization and diminished personal accomplishment has been assessed. The analysis of data using SPSS 17.0 package has been made in the program. More than two groups of burnout inventory of the sub-scales of emotional exhaustion, depersonalization, diminished personal accomplishment with a sense of coherence comparing. One-Way analysis of Variance (One-Way ANOVA), Kruskal-Wallis analysis of variance was tested with. Two burnout inventory of the group of the sub-scales of emotional exhaustion, depersonalization lack of success in personal and individual sense of coherence in comparison, according to the independent samples T-Test and Mann-Whitney U test was used. The scale of the relationship between scores Pearson's correlation analysis were tested with p0.05).“Depersonalization”and“Sense of Coherence”was a significant correlation was found (p=0.0450.05). The intensive care nurses of emotional exhaustion scores; status of staff nurses, the inadequate number of nurses, work satisfaction from the intensive care unit status in life, happy with the situation, the lack of good health, chronic disease, and given the chance to choose the intensive care, willingness to work in the case of a negative way. The depersonalization to scores; care in the intensive care nurses, the number of patients they studied, from the intensive care unit of the state of satisfaction, life satisfaction from the state, the lack of good health, and given the chance to choose the intensive care, willingness to work in the case of a negative way. The diminished personal accomplishment scores; worked in the intensive care unit of satisfaction from the circumstances, and given the chance to choose the intensive care, willingness to work in the case of a negative way. Sense of coherence scores; is the experience of satisfaction of the status, the problems experienced in the intensive care affects in a negative way. Emotional exhaustion and diminished personal accomplishment with sense of coherence no significant relationship is found between. Depersonalization with a sense of coherence between significant relationship was found.