Tenis antrenörlerinin iyi oluş (WELL-BEING) durumlarının iş bağlılığına etkisinin incelenmesi
Examination of the effects of tennis coaches' WELL-BEİNG si̇tuations on work engagement
  1. Tez No: 440357
  2. Yazar: DURDU MEHMET SAVRUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye Tenis Federasyonu (TFF)'na bağlı tenis antrenörlerinin iyi oluş (well-being) durumlarının iş bağlılıkları üzerine etkilerinin incelenmesidir. Bu kapsamda araştırmada; iyi oluş (well-being) ölçeğinin boyutlarını belirlemek amacıyla analizler yapılmış, Türkiye Tenis Federasyonuna (TTF) bağlı tenis antrenörlerinin iyi oluş (well-being) düzeylerinin iş bağlılığı üzerine etkileri belirlenmiş ve bu boyutların antrenörlerin demografik özelliklerine göre farklılaşma durumlarını incelenmiştir. Araştırma kapsamında oluşturulan anket formu internet ortamında tenis antrenörlerine gönderilmiştir. TTF'ye kayıtlı 1208 tenis antrenörünün 308'i bu çalışmaya katılmıştır. Katılımcıların verdikleri yanıtların demografik değişkenlere göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla T-testi ve ANOVA testlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçme araçlarının, geçerlilik-güvenirlilik analizlerinin yapılması, ölçeklere ilişkin boyutların ortaya konulması için de SPSS 22 ve AMOS 20 paket programları kullanılmış, bu kapsamda açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizlerinden yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda tenis antrenörlerinin iyi oluş durumlarının iş bağlılığı üzerine pozitif etkisinin olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, katılımcıların iyi oluş ve iş bağlılığı algılarının demografik değişkenlere bağlı farklılık göstermediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the effects of well being perceptions on work engagement of tennis coaches who are the members of Turkish Tennis Federetion (TTF). In this context, dimensions of well-being scale were revealed, the effect of well-being perceptions on work engagement of tennis coaches was examined, and the differentation levels of tennis coaches' about well-being and work engagement occured by the demographic features were analyzed. In the scope of the research questionnaire forms were sent to tennis coaches online. Out of 1208 tennis coaches only 308 coaches participated in the research. T-test and ANOVA test were used in order to determine whether participants' responses statistically show significant differences according to demographic variables. Amos 20 and SPSS 22 package programs were used to present the sizes in relation to scales and to present the validity of the measurement tools used in research-reliability analysis, the explanatory and confirmatory factor analysis were used. A result of analysis of the tennis coaches well-being had a positive effect on its work engagement. Moreover it was determined that perceptions of the participants' well being and their work engagement didn't show differences according to demographic variables.