Lavandula latıfolıa medik. uçucu yağının anjiyogenez ve bazı matriks metalloproteinaz (MMP) enzimleri üzerine etkileri
Effects of lavandula latifolia medik. essential oil on angiogenesis and some matrix metalloproteinase (MMP) enzymes
- Tez No: 440361
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Avrupa Farmakopesinde bulunan lavanta uçucu yağları (Lavandula angustifolia Mill. - İngiliz Lavantası; L. latifolia Medik.- Sivri Lavanta) aromatik ve biyolojik aktivite özelliklerinden dolayı geniş bir alanda kullanılır. Bu yağların karminatif, sedatif, haricen böcek kovucu vb. özelliklerinden dolayı bitkisel preparatlarda ve kokusundan dolayı da parfüm ve kozmetiklerde kullanılımları mevcuttur. Matriks metalloproteinaz (MMP) grubu enzimlerin çoğu fizyolojik süreçte önemli bir rol oynadığı bilinmektedir; ayrıca enflamasyon, yara iyi edici ve kanser hücre invazyonları gibi patolojik süreçlerde dokuların yeniden yapılandırılmasında görev alırlar. Diğer taraftan anjiyogenezin tümör büyümesinde anahtar rol oynadığı bilinmektedir; malin ve malin olmayan birçok hastalığın tedavisinde anjiyogenezi inhibe eden doğal ve sentetik ilaçların klinik kullanımları ile ilgili araştırmalar yapılmaktadır. Bu proje kapsamında çalışma materyali olarak gaz kromatografisi ve gaz kromatografisi/kütle spektrometrisiyle bileşiminin Avrupa Farmakopesi kalitesinde olduğu doğrulanan L. latifolia uçucu yağı (Spica aetheroleum) kullanılmıştır. Bu uçucu yağ ile in vitro olarak MMP-2 ve 9 enzimleri üzerine spektrofotometrik yöntemle; tavuk embriyosu kullanarak da in vivo olarak anjiyogenez ve antienflamatuvar etkisi karşılaştırmalı olarak ilk defa değerlendirilmiştir. Sonuç olarak 0,4 mg/mL konsantrasyonda MMP enzim inhibisyon etkisi olmadığı ve antianjiyogenik etkisinin ise skorlama sistemine göre zayıf olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Lavender essential oils (Lavandula angustifolia Mill., - English Lavander;L. latifolia Medik.- Spike Lavender) of the European Pharmacopoeia are widely utilized due to their aromatic and biological activities. Lavender oils are indicated as carminative, sedative and externally as insect repellant in herbal preparations, and are used for their fragrance in perfumes as well as cosmetics. Matrix metalloproteinases (MMP) play an important role in many physiological processes and also participate in the re-organization of pathological processes such as inflammation, wound healing and cancer cell invasions. Whereas angiogenesis is known to play a key role in tumor growth, thus specific synthetic and natural inhibitory drugs are investigated clinically in the treatment of many malign and non-malign diseases. In the frame of this project, the Pharmacopeoeia quality of the study material L. latifolia essential oil (Spica aetheroleum) was verified by gas chromatography and gas chromatography/mass spectroscopic methods, respectively. Thereafter, the oil was interacted for the first time with MMP-2 and 9 enzymes in vitro measured and evaluated spectrophotometrically. For comparison, angiogenic and anti-inflammatory effects of the oil were evaluated by using the in vivo chicken embryo assay. As a result, MMP enzyme inhibition at 0,4 mg/mL concentration was not present, whereas weak antiangiogenic effects were observed according to the scoring system.