Parkinson hastalığında ses ve konuşmanın akustik analizi
Acoustic analysis of voice and speech in parkinson's disease
  1. Tez No: 440376
  2. Yazar: ELİF MERYEM ÜNSAL AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Nöroloji, Linguistics, Neurology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma İdiyopatik Parkinson hastalığına sahip bireylerin ünlü artikülasyonu,konuşma hızı ve ses özelliklerini akustik analiz yöntemleriyle inceleyerek sağlıklı grupla ve hastalığın evrelerine göre karşılaştırmayı ve konuşma özellikleri arasındaki ilişkileri belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda 15 erken evre, 15 ileri evre Parkinson hastalığına sahip bireyden ve 30 kişiden oluşan yaş ve cinsiyet eşleştirmeli sağlıklı kontrol grubundan veri toplanmıştır. Ünlü artikülasyonunu incelemek için Üçgen Ünlü Alanı, Dörtgen Ünlü Alanı ve F2i/F2u oranı; konuşma hızı için Konuşma Hızı ve Artikülasyon Hızı, ses için F 0 , Jitter, Shimmer ve Gürültü-harmonik oranı parametreleri kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar Parkinson hastalığında Üçgen Ünlü Alanı, Dörtgen Ünlü Alanı ve F2i/F2u oranında anlamlı ölçüde düşüş olduğunu, konuşma hızı ve ses parametrelerinde anlamlı fark olmadığını göstermektedir. Erken evre ve ileri evre hasta grupları arasında hiçbir bağımlı değişkende fark bulunmamıştır. Parkinson hasta grubunda tüm ünlü artikülasyonu parametreleri ve konuşma hızı parametreleri arasında negatif yönde korelasyon bulunmuştur. Hem sağlıklı grupta hem de hasta grubunda kadınların üçgen ve dörtgen ünlü alanları erkeklerden daha geniş, F2i/F2u oranı daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the vowel articulation, speech rate and voice parameters of individuals with early and late phase Parkinson's disease by using acoustic analysis methods in comparison with healthy group, and determine the relationship between these speech parameters. Therefore, the data were obtained from 15 individuals with early phase Parkinson's disease and 15 individuals with late phase Parkinson's disease, besides 30 age and gender-matched healthy individuals. Triangular Vowel Area, Quadrilateral Vowel Area and F2i/F2u ratio are used in the analysis of vowel articulation; Speech Rate and Articulation Rate were used for speech rate analysis; F0, Jitter, Shimmer and Noise-to- harmonics ratio were the parameters for voice analysis. The results showed the significant decrease in the Triangular Vowel Area, Quadrilateral Vowel Area, F2i/F2u ratio in Parkinson's disease, however no significant difference was found between individuals with Parkinson's disease and healthy individuals in terms of speech rate and voice parameters. No significant difference was observed between individuals with early and late phase Parkinson's disease in any dependent variables. In the patient group, correlations between all three vowel articulation parameters and speech rate parameters were significant. In both healthy and patient groups, Triangular and Quadrilateral Vowel Areas of females were larger than males and F2i/F2u ratios were higher.