Parkinsoniyen konuşma ve ses bozukluklarının değerlendirilmesi ve transkraniyal manyetik stimülasyon tedavisi
Assessment of parkinsonian speech and voice disorders and transcranial magnetic stimulation treatment
  1. Tez No: 966730
  2. Yazar: ASİLE SEVAL ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ HANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Parkinson Hastalığı (PH) motor ve non-motor semptomlarla seyreden, konuşma sistemini de erken evrelerden itibaren etkileyebilen progresif bir nörodejeneratif bozukluktur. Bu tez çalışması Parkinson hastalarında görülen hipokinetik dizartri (HD) tedavisinde sağ superior temporal girusa (STG) uygulanan intermittan theta burst stimülasyon (iTBS) protokolünün potansiyel etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Sekiz Parkinson hastasına iTBS tedavisi uygulanmış ve müdahale öncesi ve sonrası olmak üzere; (1) akustik ses analizi (temel frekans – F0, birinci ve ikinci formant – F1 ve F2, fonasyon süresi, ses yoğunluğu, jitter, shimmer, harmonik-gürültü oranı – HNR), (2) elektroensefalografi (EEG) ile kortikal aktivite analizi ve (3) Kurabiye Hırsızı uyaran kartı (CTP) ile dilsel performans değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca MDS-UPDRS Bölüm III konuşma alt başlığı ve MoCA testleri hastaların konuşma ve bilişsel profillerini tanımlamak amacıyla kullanılmıştır. Akustik analiz sonuçları F0, F2, süre, yoğunluk ve HNR'de artış; F1, jitter ve shimmer değerlerinde ise azalma yönünde değişiklikler göstermiştir. Bu bulgular iTBS uygulamasının ses üretimi parametrelerinde olumlu yönde etkili olabileceğini düşündürmektedir. CTP testinde yalnızca aksiyon fiili kullanımında istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlenmiş, diğer dilsel ölçütlerde (toplam kelime sayısı, içerik birimi, konuşma hızı, sözcük çeşitliliği) artış eğilimleri olmakla birlikte istatistiksel anlamlılığa ulaşmamıştır. EEG analizlerinde sağ STG'ye karşılık gelen bölgelerde (özellikle T8 kanalında) teta bant aktivitesinde artış gözlenmiş, bu durum iTBS'nin konuşma ile ilişkili bilişsel ve işitsel-motor süreçler üzerinde etkili olabileceğini düşündürmektedir. Sonuç olarak bu çalışma, iTBS'nin hipokinetik dizartriye yönelik ses üretimi ve dilsel-motor süreçlerde potansiyel faydalarını ortaya koymakta; multidisipliner değerlendirme yöntemlerinin Parkinsoniyen konuşma bozukluklarında nesnel ve bütüncül bir çerçeve sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease is a progressive neurodegenerative disorder characterized by both motor and non-motor symptoms, which can affect the speech system even in the early stages. This thesis aims to evaluate the potential effects of an intermittent theta burst stimulation (iTBS) protocol applied to the right superior temporal gyrus (STG) in the treatment of hypokinetic dysarthria, observed in patients with Parkinson's disease. Eight patients with Parkinson's disease underwent iTBS treatment and pre and post intervention assessments included: (1) acoustic speech analysis (2) electroencephalography (EEG) to assess cortical activity, and (3) linguistic performance evaluation using the Cookie Theft Picture (CTP) task. Additionally, the MDS-UPDRS Part III speech subscore and the MoCA test were used to describe the patients' speech and cognitive profiles. The results of the acoustic analysis showed increases in F0, F2, phonation duration, intensity, and HNR, and decreases in F1, jitter, and shimmer. These findings suggest that iTBS may have beneficial effects on speech production parameters. In the CTP task, a statistically significant increase was observed only in the use of action verbs. EEG analysis revealed increased theta band activity in areas corresponding to the right STG (particularly at the T8 channel), suggesting that iTBS may influence cognitive and auditory-motor processes related to speech. In conclusion, this study demonstrates the potential benefits of iTBS in improving voice production and motor-linguistic processes in hypokinetic dysarthria and supports the use of multidisciplinary assessment approaches as a comprehensive and objective framework in the evaluation of Parkinsonian speech disorders.