Genel anestezi ile katarakt cerrahisi uygulanan geriatrik hastalarda kırılganlığın kan basıncı ve intraoküler basınç üzerine etkisinin araştırılması
The effect of frailty on blood pressure and intraocular pressure in geriatric patients undergoing cataract surgery under general anesthesia
- Tez No: 862137
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA TUNCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, genel anestezi altında katarakt cerrahisi geçiren hastalarda kırılganlık skoru ile ortalama kan basıncı arasındaki preoperatif, peroperatif ve postoperatif korelasyonu araştırmaktır. Çalışmamızın ikincil amacı ise kırılganlık skoru ve intraoküler basınç arasındaki preoperatif, peroperatif ve postoperatif korelasyonu araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Çalışma Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği'nde 348 karar no'lu etik kurul onayı ile 20.10.2023-20.03.2024 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya 65-85 yaş arası katarakt cerrahisi uygulanan ve American Society of Anesthesiologists (ASA) skoru 1-3 toplam 80 hasta dahil edildi. Çalışma grubu, Grup 1 (n: 40): kırılgan olmayan (non-frail grup) ve Grup 2 (n: 40): pre-kırılgan/kırılgan grup olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların yaş, cinsiyet, ASA skoru, vücut kitle indeksi, işlem öncesi kırılganlık skoru kaydedildi. Anestezi öncesi (T0) ve postoperatif 1.saatte (T2) kalp tepe atımı (KTA), ortalama kan basıncı, SpO2, intraoküler basınç (IOB) kaydedildi. Anestezi indüksiyonu sonrası 5.dakikada (T1) kalp tepe atımı, ortalama kan basıncı, SpO2, intraoküler basınç ve EtCO2 kaydedildi. Bulgular: Kırılganlık olan ve olmayan gruplar arasında hastaların yaşı, cinsiyet dağılımı, vücut kitle indeksi değeri anlamlı (p>0.05) farklılık göstermemiştir. Kırılganlık olan grupta operasyon öncesi/sırasında ortalama kan basıncı düşüşü kırılganlık olmayan gruptan anlamlı (p0.05) farklılık göstermemiştir. Kırılganlık olan ve olmayan gruplar arasında operasyon öncesi/sırasında KTA düşüşü ve operasyon sırasında/sonrası KTA artışı anlamlı (p>0.05) farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the preoperative, intraoperative, and postoperative correlation between frailty score and mean arterial pressure in patients undergoing cataract surgery under general anesthesia. The secondary objective of our study is to explore the preoperative, intraoperative, and postoperative correlation between frailty score and intraocular pressure. Materials and Methods: The study was conducted at the Department of Anesthesiology and Reanimation of Umraniye Training and Research Hospital, with the approval of the ethics committee (decision number 348) from 20.10.2023 to 20.03.2024. A total of 80 patients, aged 65-85 years, undergoing cataract surgery with American Society of Anesthesiologists (ASA) score of 1-3, were included in the study. The study group was divided into two groups: Group 1 (n: 40), consisting of non-frail individuals, and Group 2 (n: 40), consisting of pre-frail/frail individuals. The patients' age, gender, ASA score, body mass index, and preoperative frailty score were recorded. Heart rate (HR), mean arterial pressure (MAP), SpO2, and intraocular pressure (IOP) were recorded at pre-anesthesia (T0) and postoperative 1 hour. Additionally, at 5 minutes after anesthesia induction, heart rate, mean arterial pressure, SpO2, intraocular pressure, and EtCO2 were recorded. Results: There were no significant differences (p>0.05) observed between the age, gender distribution, and body mass index values of patients in the frail and non-frail groups. In the frail group, the decrease in mean arterial pressure preoperatively/during the operation was significantly higher (p0.05) observed between the frail and non-frail groups regarding the decrease in mean arterial pressure preoperatively/postoperatively. There were no significant differences (p>0.05) observed between the frail and non-frail groups regarding the decrease in HR preoperatively/during the operation and the increase in HR during the operation/postoperatively.