Çörek otu ve nane uçucu yağının inhalasyon yolu ile sinüs mukozasına ulaşım miktarının araştırılması
The investigation of the amount of black cumin and peppermint essential oils that can reach the sinusal mucosa via inhalation
  1. Tez No: 440387
  2. Yazar: NURULLAH TÜRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL CİNGİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çörek otu ve nane yağı yurdumuzda çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Rinosinüzit ve alerjik rinit tedavisi bu kullanım alanları arasındadır. Bu çalışmada, çörek otu ve tıbbi nane uçucu yağının inhalasyon yolu ile sinüs mukozasına ulaşım miktarının araştırılması hedeflendi. Toplam 18 adet rat, her grupta 6 adet rat olacak şekilde randomize 3 gruba ayrıldı. Grup 1; çörek otu uçucu yağ, grup 2; nane uçucu yağ grubu, grup 3; kontrol grubu olarak adlandırıldı. Çörek otu uçucu yağı; % 4 (h/h), nane uçucu yağı; % 1 (h/h) oranlarında kaynamış distile su ile karıştırılarak 20*20*25 santimetre ölçülerinde kapalı sistem cam fanus içerisine yerleştirildi. Grup 1 ve 2 kapalı sistem cam fanus içerisinde uçucu yağa 20'şer dakika inhalasyona maruz bırakıldı. Ratlar dekapite edilerek sinüs diseksiyonu yapıldı. Cam örneklem şisesi içerisindeki sinüs mukozasından uçucu bileşenlerin adsorpsiyonu için Tepe Boşluğu Katı Faz Mikroekstraksiyon (TB-KFME) yöntemi kullanıldı. Adsorbe edilen uçucu yağ bileşenleri GK-KS yöntemi ile tespit edildi. Çörek otu uçucu yağı inhalasyonuna maruz bırakılan ratların sinüs mukozasında α-pinen temel bileşen olarak tespit edildi. Nane uçucu yağı inhalasyonuna maruz bırakılan sıçanların sinüs mukozasında 1,8- sineol temel bileşen olarak tespit edildi. Çörek otu ve nane uçucu yağının inhalasyon yolu ile kullanımında sinüs mukozasına ulaşım miktarının araştırılmasını amaçladığımız bu çalışmada, inhalasyon yolu ile kullanıldığında, her iki uçucu yağın, sinüs mukozasına ulaştığı gösterilmiştir. Topikal etkinliği bir çok kinik araştırmada gösterilmiş ve yıllardır tedavi alanında güvenle kullanılan ilaçlara benzer şekilde, antienfektif, antioksidan ve antiallerjik etkinliği gösterilmiş olan çörek otu ve nane uçucu yağının da topikal uygulama ile kullanımının tedavide başarılı sonuçlar vereceği kanaatindeyiz. Çalışmamızın bu konudaki yapılacak farmakolojik, toksikolojik ve sonrasında klinik çalışmalar için de öncülük edebileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Cumin and peppermint essential oil were used for various purposes in our country. Treatments of rhinosinusitis and allergic rhinitis are among these purposes. In this study, we aimed to investigate the amount of black cumin and peppermint essential oil that can reach to sinusal mucosa via inhalation. Eighteen rats were randomized into 3 groups that contain 6 rats in each group. The first group; black cumin essential oil, the 2nd group; peppermint essentai oil and the 3rd group is named as control group. Cumin essentail oil is mixed with distilled water in the ratio of 4% (h/h) and peppermint essential oil is mixed with distilled water in the ratio of 1% (h/h). Afterwards they were stored in a closed glass lantern in the size of 20*20*25 cm. First and the 2nd groups were exposed to volatile oils in the aforementioned glass lanterns for 20 minutes. Afterwards rats were decapitated and subsequently sinus dissections were performed. Solid Phase Microextraction (SPME) method was implemented for adsorption of essential components stems from the sinusal mucosa in the glass sampling bottle. The essential oil components were detected by GK-KS method. α-pinen was detected as the main component in the sinusal mucosa of the rats that were exposed to cumin essential oil inhalation. 1,8- sineol was detected as the main component in the sinusal mucosa of rathat that were exposed to peppermint essential oil inhalation. It is shown that both of the essential oils reach to sinusal mucosa via inhalation in this study that we aimed to investigate the amount of cumin and peppermint essential oils via inhalation. In conclusion, cumin and peppermint essential oils have been already shown to be anti-infectious, antioxidant and antiallergic similar to the medications that have been already found to be topically effective in many clinical studies and safely implemented in treatment for years. Therefore, we think that their topical application might yield successful therapeutic results. It is expected that our study would facilitate further pharmacology, toxicology and clinicial studies.