Belçika- Almanya-Hollanda'da yaşayan Türk vatandaşlarının Türkiye ziyareti sırasında nazofarengeal meningokok taşıyıcılığı sıklığı ve serogrup tayini
Nasopharyngeal meningococcal carriage rate and serogroup distribution of Turkish citizens lived in Belgium, Germany and Netherlands during their visit to Turkey
  1. Tez No: 440388
  2. Yazar: PINAR GÖRÜNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÜNLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Family Medicine, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
İnvaziv meningokok enfeksiyonları tüm dünyada ciddi morbidite ve mortalite nedenleri arasında yer almaktadır. Türkiye'de yapılan epidemiyolojik çalışmalarda, invaziv hastalık ve taşıyıcılık için en sık serogruplar serogrup W ve serogrup B olarak belirlenmiştir. Serogrup W sıklığı ile Hac ve Ümre nedeni ile Suudi Arabistan'a seyahatin risk faktörü olduğu gösterilmiştir. Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımız her yıl özellikle yaz aylarında ülkemizi ziyarete gelmektedir ancak bu gruplarda meningokok taşıyıcılığı ile ilgili veri bulunmamaktadır ve bu durumun ülkemizdeki meningokok taşıyıcılığına etkisi bilinmemektedir. Bu çalışmadaki amacımız Almanya, Hollanda ve Belçika'da yaşayan ve ülkemizi yaz aylarında ziyaret eden tüm yaş gruplarında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarında Neisseria meningitidis taşıyıcılığının belirlenerek; serogrup tayinin yapılması ve taşıyıcılık ile ilişkili faktörlerinin belirlenmesini planlandı. 01.06.2016-22.08.2016 tarihleri arasında Almanya-Belçika-Hollanda'da yaşayan ve Eskişehir Hasan Polatkan Havaalanı'na gelen gönüllü kişilerden oluşan 2-85 yaş arası, 361 olgu dahil edildi. Olgulardan alınan nazofaringeal örneklerde Neisseria meningitidispolimeraz zincir reaksiyonu yöntemi ile çalışıldı ve pozitif olan örneklerde serogrup tayini yapıldı. Çalışmaya dahil edilen 361 olgunun 2'sinde meningokok taşıyıcılığı (%0.6) saptandı. Yapılan serogrup analizinde 46 yaşındaki erkek olguda da serogrup X,monovalan konjuge meningokok C aşısı olan 18 yaşındaki kadın olguda non-groupableN. meningitidis izole edildi, her iki grupta Belçika'dan gelmekteydi.Ülkemizde meningokok seroepidemiyolojisinde baskın suşlardan olan serogrup W'nin, Hac ve Ümre kaynaklı olduğu, her yıl ülkemize Avrupa ülkelerinden gelen vatandaşlarımızda taşıyıcılık oranının düşük olduğu, ülkemizde meningokok seroepidemiyolojisi üzerine etkisinin olmadığı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Invasive meningococcal disease is one of the leading causes of morbidity and mortality, worldwide. Seropidemiological studies in Turkey showed that most common serogroups for invasive disease and nasopharyngeal carriage were serogroup B and serogroup W. Serogroup W rate was associated with the visit to Saudia Arabia due to Hajj and Umrah pilgrimage. Turkish citizens living in European countries come to visit our country every year, especially during the summer months but there is no data on meningococcal carriage in this group and is not known to influence this situation to nationwide meningococcal carriage. The aim of this study was to evaluate nasopharyngeal meningococcal carriage rate in Turkish citizens in all age groups lived in Germany, the Netherlands and Belgium, during their Turkey visit in summer months, and to evaluate serogroup distribution and risk factors associated with carriage. Between June 1st 2016 and August 22nd2016, 361 volunteers aged between 2 to 85 years, living in Germany-Belgium, the Netherlands and Germany, have been enrolled to this study at the arrival in Eskişehir Hasan Polatkan airport. Nasopharyngenasoal samples were taken from the patients, and Neisseria meningitidis presence and serogroup distribution have been evaluated with polymerase chain reaction. Nasopharyngeal meningoccalcarriage have been identified in two out of 361 study participants (0.6%). Serogroup analysis showed that serogroup X was identified in 46 years old man and non-groupable meningococci have been isolated from 18 years old young adults who have been previously vaccinated with monovalent conjugated meningococcal C vaccine, both cases came came from Belgium. In our country, the predominant strain of meningococcal is serogroup W and related with Hajj and Umrah pilgrimage. Our citizens from European countrieswhich are visiting Turkey every year, have low rate of meningococcal carriage of and considered to have no effects on meningococcal seroepidemiology in Turkey.