Retinal ven okluzyonu ve iskemik optik nöropati etiyopatogenezinde olası ortak faktörlerin araştırılması
Evaluation of possible common ethiopathological factors between retinal vein occlusion and ischemic optic neuropathy
- Tez No: 440390
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmamızda ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları polikliniğine başvuran yeni tanı alan iskemik optik nöropati (ION) ve retinal ven okluzyonu (RVO) hastalarının anatomik ve hematolojik parametrelerinin; aynı yaş aralığındaki, katarakt cerrahisi olacak hastalardan seçilen kontrol grubu ile oküler vasküler okluzyon etiyolojisini araştırmak amacıyla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya yaşları 37 ile 79 arasında değişen 44 hasta dahil edildi. Hastaların, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, göz içi basınç düzeyleri, ön kamara derinlikleri, kornea kalınlıkları ölçüldü. Tüm hastalar diyabet, hipertansiyon ve diğer sistemik hastalıklar ile oküler patolojiler açısından sorgulandı. Hastalardan alınan kan örneklerinden; Faktör V Leiden mutasyonu, MTHFR mutasyonu, Protein C, Von Williebrand Faktör, Plazminojen Aktivatör İnhibitör-1 (PAI-1), plazminojen enzim düzeyleri ile birlikte koagulasyon testleri ve akut faz reaktanları çalışıldı. Sonuçlarımıza göre, her iki hasta grubunda yaş, cinsiyet, sistemik hastalık dağılımında fark saptanmamıştır. Göz içi basınç düzeyleri ve kornea kalınlıkları gruplar arasında anlamlı fark göstermezken, ön kamara derinliği RVO grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede dar olarak bulunmuştur (p=0,028). Hiperkoagulasyona yol açan faktörlerden sadece MTHFR mutasyon varlığı ION ve RVO gruplarında kontrol grubuna göre daha sık olarak saptanmıştır (p=0,001). Akut faz reaktanlarından ise sadece sedimentasyon, ION hastalarında diğer gruplara göre anlamlı derecede artış göstermektedir (p=0,014). İskemik optik nöropati ve retinal ven okluzyonu daha çok ileri yaşta görülen hastalıklar olmakla birlikte çeşitli predispozan faktörlerin varlığı da söz konusudur. Çalışmamızda özellikle ön kamara derinliği ve MTHFR mutasyon varlığı bu hastalıklarla ilişkili bulunmakla birlikte daha fazla olgu sayısı içeren uzun süreli çalışmaların yürütülmesi faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare the anatomical and heamotological parametres of newly diagnosed ischemic optic neuropathy (ION) and retinal vein occlusion (RVO) patients admitted to ESOGU Medical School Hospital Eye Clinics with those of same age adjusted control group consisting of cataract patients, in order to investigate ocular vasculer occlusion ethiology. There were 44 patients enrolled in this study ages varying between 37-79. Patients' best corrected visual accuities, intraocular pressure (IOP), anterior chamber depths (ACD) and central corneal thickness (CCT) values were recorded. All the patients were questioned about pre-existing systemical and ocular diseases. The blood samples collected from the patients were evaluated for Factor V Leiden and MTHFR mutations, Protein C, Von Williebrand Factor, Plasminogen Activator Inhibitor-1 and plasminogen enzyme levels as well as coagulation tests and acute phase protein levels. According to our results, there were no significant difference between the distributions of age, sex and systemical diseases. While the IOP and CCT didn't differ amongst the groups ACD was significantly shorter in the RVO group (p=0,028). Only MTHFR mutation rate of hypercoagulable states was found to be higher in ION and RVO groups (p=0,001). Amongst acute phase reactants only sedimentation rate was significantly higher in the ION group (p=0,014). Even though ischemic optic neuropathy and retinal vein occlusions are commonly seen in the elderly population there are various other predisposing factors to be taken into consideration. In our study, we found anterior chamber depth and MTHFR mutations to be possible predisposing factors, further studies including wider populations for longer periods of time should be conducted.