Retina ven oklüzyonlarında oküler komplikasyonlar
Ocular complications in retinal vein occlusion
  1. Tez No: 718772
  2. Yazar: TİTAP YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT LEVENT ALİMGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Retinanın venöz oklüziv hastalığında (RVOH) gelişen oküler komplikasyonları ve bunların gelişimine etki eden faktörleri incelemek, ayrıca erken dönemde görmeyi azaltan nedenleri saptamak amacıyla Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniğine Şubat 1986-Aralık 1995 tarihleri arasında başvurup RVOH tanısı konan toplam 106 hastanın 118 gözü çalışmaya alındı. 37 Santral Retinal Ven Oklüzyonu (SRVO) ve 81 Retinal ven dal oklüzyonu (RVDO)'ndan oluşan gözler Fundus floresein anjiografi (FFA) ve oftalmoskopik bulgulara göre non-iskemik santral retinal ven oklüzyonlu 16 göz, iskemik santral retinal ven oklüzyonlu (İSRVO) 17 göz, non-iskemik santral retinal ven oklüzyonlu(NİSRVO) olup daha sonra İSRVO'ya dönüşen 4 göz, major retina ven dal oklüzyonlu (Major-RVDO) 64 göz, periferik ven dal oklüzyonlu 7 göz olmak üzere 5 gruba ayrılarak incelendi. RVOH'ya özgü ön segment komplikasyonu olan Rubeosis iridis(Rİ) ve neovasküler glokom(NVG), İSRVO ve diabetin söz konusu olduğu major RVDO'unda görüldü. NVG, İSRVO'unda en sık görülen komplikasyondu. Arka segment komplikasyonlarından optik diskte neovaskülarizasyon (NVD), İSRVO'nda daha fazla iken, major RVDO'unda retina neovaskülarizasyon (RVE) daha fazla görüldü. Periferik ven dal oklüzyonunda ise oküler komplikasyonlardan sadece NVE 1 gözde saptandı. Ön segment komplikasyonlarının arka segment komplikasyonlarına göre daha kısa sürede geliştiği görüldü. NİSRVO'unda makula ödemi (MÖ) dışında görmeyi etkileyen bir komplikasyona rastlanmadı. NİSRVO'lu gözlerden İSRVO'una dönüşenlerde ise arka segment komplikasyonu ve MÖ'ne bağlı olarak görmenin azalmış olduğu saptandı. Elde ettiğimiz değerlerin literatür ile uyumluluğu karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
118 eyes of 106 patients who were and applied to Trakya University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology between February 1986 and December 1995, were examined for the ocular complications that develop in venous occlusive disease of the retina (RVO) and to investigate the factors affecting their development, and also to determine the factors that are responsible for the decreased vision in the early period of disease. 37 Eyes with Central Retinal Vein Occlusion (CRVO) and 81 Eyes with Branch retinal vein occlusion (BRVO) were examined with fundus fluorescein angiography (FFA) and ophthalmoscopic findings, and classified into 5 groups such as; non-ischemic central retinal vein occlusion (NICRVO) in 16 eyes, ischemic central retinal vein occlusion (ICRVO) in 17 eyes, conversion of non-ischemic into ischemic CRVO in 4 eyes., major branch retinal vein occlusion (major-BRVO) in 64 eyes, peripheral branch retinal vein occlusion in 7 eyes. Rubeosis iridis (RI) and neovascular glaucoma (NVG) which are specific anterior segment complications for RVO, were seen in ICRVO and major BRVO with diabetes. NVG was the most common complication in ICRVO. Optic disc neovascularization (NVD), which is one of the posterior segment complications, was more common in ICRVO, while retinal neovascularization (RVE) was more common in major BRVO. In peripheral branch vein occlusion, only NVE was detected as an ocular complications in 1 eye. It was observed that anterior segment complications were developed in a shorter time than posterior segment complications. Macular edema (ME) was the only vision treated ocular complications in NICRVO. In eyes with conversion of non-ischemic into ischemic CRVO, posterior segment complications and ME were the vision treated ocular complications. The compatibility of the values we obtained was compared with the literature.