Enfeksiyöz ishallerde campylobacter jejuni prevalansının çeşitli yöntemlerle araştırılması
Investigation of the prevalence of campylobacter jejuni in diarrheayal specimens using various methods
  1. Tez No: 440394
  2. Yazar: BASHAR IBRAHIM null
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DURMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamızda, Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Laboratuvarına bakteriyolojik kültür ve parazitolojik inceleme için, gönderilen ishalli dışkı örneklerinde, C. jejuni varlığını geleneksel ve moleküler yöntemler ile 6 aylık bir periyotta saptamayı amaçladık. Dışkı örneklerinden Campylobacter jejuni izolasyonu için, koyun kanı içeren Skirrow sellektif agar besiyeri kullanıldı. Toplam 300 ishalli dışkı örneğinin 144'ü (% 48) kadın; 156'sı (% 52) ise erkek hastalara ait olduğu belirlendi. Hastaların yaş dağılımı 102'si (0-4), 45'i (5-9), 13'ü (10-14), 47'si (15-19), 59'u (20-24), 21'i (25-29) ve 13'ü ≥30 yaş ve üzeri dağılım göstermekteydi. Campylobacter jejuni 3 ay-4 yıl pediatrik yaş grubunda çalışılan 102 (% 34) örnekten 3'ünde (% 3) saptandı. Geleneksel yöntemle toplam 300 dışkı örneğinin 3'ünde (% 1) C. jejuni varlığı saptanırken moleküler yöntemle 5 (% 2) örnekte pozitiflik gözlendi. Kültürde C. jejuni varlığı saptanan 3 örnekte de moleküler test sonucu pozitif bulundu. Ancak kültürde üreme saptanmayan 2 örnekte de moleküler yöntemle C. jejuni/coli varlığı saptandı. Sonuç olarak çocuk ishallerine en sık viral etkenler neden olsa da bakteriyel etkenler içinde de C. jejuni'nin göz ardı edilmemesi ve rutin dışkı kültürlerinde C. jejuni izolasyonuna yönelik işlemlerin de yapılması gerekliliği ve geleneksel yöntemler ile gözden kaçırılabilen Campylobacter jejuni'nin moleküler yöntemler kullanılarak araştırılmasının yararlı olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, from the stool samples that were sent to the department of Clinical Microbiology for bacteriological and parasitological investigation, we aimed to determine the presence of C. jejuni in conventional and molecular methods with a 6-month period. For isolation of Campylobacter jejuni from fresh diarrheal stool samples, the selective weight of Skirrow that contain the sheep blood. From a total of 300 stool samples tested by both conventionally and molecular methods, 144 (48 %) were females, 156 (52 %) were males. The age distribution of the patients, 102 (0-4), 45 (5-9), 13 (10-14) 47 (15 -19), 59 (20-24), 21 (25-29) and 13 showed a distribution ≥30 years and older. From 102 (34 %) of the sample of Campylobacter jejuni that studies 3 months to 4 years in the pediatric age group, 3 (3 %) were detected. Using traditional methods out of a total of 300 stool samples, in 3 (1 %) the presence of C. jejuni was detected using traditional methods; positivity shown in 5 (2 %) samples while using molecular methods. The detection of the presence of C. jejuni of the 3 samples in the culture founded positivity results of molecular tests. However, in the culture that undetected breeding in 2 of the samples the presence C. jejuni / coli with molecular methods was found. In conclusion, the test for Campylobacter jejuni should be routinely included in our laboratories because of its importance as a cause of diarrhea in children and from epidemiological point of view also. Hence, the examination of Campylobacter jejuni using molecular methods is found to be important methods. for it could be overlooked while using traditional.