Distal femur rezeksiyon protezi uygulanan onkolojik hastalarda fonksiyonel sonuçların kantitatif değerlendirilmesi
Quantitative analysis of functional results after distal femur resection of oncological patient
  1. Tez No: 440395
  2. Yazar: EMRAH ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş Cerrahi tekniklerde, implant teknolojisinde, radyoterapi ve kemoterapideki ilerleme- ler kemik sarkomlu hastaların sağkalımını artırmıştır. Sağkalımdaki artış beraberinde hayat kalitesindeki artış beklentisini getirmiştir ve böylelikle rekonstruksiyonların fonksiyonel sonuçlarının değerlendirilmesinin önemini artırmaktadır. Moduler tümör protezlerinin fonksiyonel sonuçlarının analizi çoğunlukla sub- jektif yöntemler olan kas iskelet tümör derneği skorlaması (MSTS) ve Toronto Ekst- remite Kurtarma Skoru (TESS) ile yapılmaktadır. Postural stabilite ve fiziksel aktivite, endoprotezlerin fonksiyonel sonuçlarının belirlenmesinde kullanılan ve labaratuvar analizlerle ölçülebilen iki parametredir. Bu çalışmayla distal femur rezeksiyonu yapılan onkolojik hastaların, fonksi- yonel sonuçlarının kantitatif analizinin Neurocom ve Actical cihazlarıyla objektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod Distal femur yerleşimli kemik tümörü olup, moduler endoprotez yapılan, ortalama 2,9 yıldır takip edilen 13 hastanın postural stabiliteleri neurocom cihazıyla denge la- baratuvarında değerlendirildi. Tüm hastalara daha sonrasında fiziksel aktiviteleri so- nucu günlük enerji tüketimini belirlemek için ardışık 3 gün boyunca evde ve dışarıda takacakları ActiCal cihazı verildi. Tüm hastaların gonyometre ile her iki alt ekstremite eklem hareket açıklıkları ve dinamometre ile kas gücü ölçümleri yapıldı. Hasta grubunun vücüt kitle indeksi ile uyumlu olan sağlıklı ve gönüllülerden oluşan 20 kişilik kontrol grubu oluşturulup aynı ölçümler bu gruba da yapıldı. İstatistiksel analizde iki ortalama arası farkın değerlendirilmesinde Mann- Whitney U testi kullanılmıştır. Sürekli değişkenlerin arasındaki korelasyonun belir- lenmesinde Spearman korelasyonu kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS statistics versiyon 21 kullanılmıştır. V Bulgular MSTS skoru ile günlük enerji tüketimi açısından orta dereceden pozitif bir korelas- yon bulunurken (r=0,563 p=0,045), TESS ile günlük enerji tüketimi açısından her- hangi bir korelasyon tespit edilmedi.(r=0,394 p=0,182) Hastaların günlük yaşantılarının %84'ünü sedanter olarak geçirdikleri görül- dü.Yürüme hızında da kontrol grubuna göre anlamlı yavaşlık tespit edildi. (hastalar: 64 cm/sec, kontrol:79,5 cm/sec, p=0,005) Otururken kalkma testinde salınım hızı hasta grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. (hasta 4,8 :deg/sec, kontrol: 2,8 deg/sec, p=0,005) Postural stabilitede diz eklem hareket açıklığının herhangi bir etkisi bulun- mazken, diz çevresi kas gücünün dengenin korunmasında daha etkili olduğu görüldü. Çıkarım Günlük ortopedik onkoloji pratiğinde hızlı ve daha objektif değerlendirme metodla- rına ihtiyaç duyulmaktadır. Postural stabilite ve günlük enerji tüketiminin ölçümü onkolojik hasta grubunda pratik ve kullanımı kolay olan metotlardır. Farklı klinikler- den elde edilen objektif fonksiyonel sonuçlar; cerrahlara rekonstruksiyon teknikleri- nin, rehabilitasyon protokollerinin, cerrahi tekniklerin kıyaslanması açısından önemli veriler oluşturacaktır. Böylelikle; artan sağkalıma bağlı artan hasta beklentilerinin daha objektif olarak karşılanması mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction Advancement in surgical techniques, implant technology, radiotherapy and chemot- herapy increases the survival time of patients with bone sarcoma. This increase also creates an expectation of improvement in life quality and, thus, functional results of reconstructions are becoming a more important consideration. The majority of functional analysis of tumor modular endoprostheses are per- formed subjectively with functional outcome scores such as Musculoskeletal Tumor Society ( MSTS ) score and Toronto Extremity Salvage Score ( TESS ). Postural stability and physical activity are two parameters that can be used for assessment of functional analysis of endoprostheses and can be measured by la- boratory analysis. In this study, quantitative analysis of functional outcomes of distal femur re- sections reconstructed with modular endoprostheses were evaluated objectively by using NeuroCom and ActiCal devices. Materials/ Patients and Methods Thirteen patients with modular endoprostheses for their bone tumors located at the distal femur underwent evaluation with neurocom in the balance laboratory at a mean of 2,9 years after their reconstructions. All patients were than asked to wear accele- rometer device at home and in the community for 3 consecutive days. Lower extremity joint range of motions and muscle power were measured by goniometer and dynamometer respectively.20 control subjects were designed accor- ding to similar body mass index with patients. Mann Whitney U test and Spearman correlation coefficent are used for statis- tical analysis with IBM 21 version of SPSS. VII Results: MSTS score and total energy expenditure was positively correlated ( Spearmans rho: 0,563 p= 0,045 ). However there was no any correlation between TESS and total energy expenditure ( Spearmans rho: 0,394 p=0,182 ). Patients spent most of their times in sedentary behaviour which is 84,4% of a day. There was a statistically significant difference in walking speed as compared with the control group (patients:64 cm/sec, control:79,5 cm/sec, p=0,005). Sway ve- locity during sit to stand test was higher than control group. (patient 4,8 :deg/sec, control: 2,8 deg/sec, p=0,005) There was not any effect of knee range of motion for postural stability, howe- ver knee muscle power was positively correlated. Conclusion There is a need for analytic methods which are more rapidly and objectively in routi- ne of orthopedic oncology. Measurement of postural stability and daily energy ex- penditure are easy to use and practical methods in oncology patients. The objective functional datas obtained from different clinics are crucial for comparing reconstruc- tion methods, rehabilitation protocols, and surgical techniques. Thus, it would be possible to answer increased functional expectation due to high survival rate.