Malzeme seçimi ile ilgili bilgisayar program yazılımı
Saftware for the materials selection
  1. Tez No: 4405
  2. Yazar: CEMİL ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. MUSTAFA UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
MALZEME SEÇİMİ İLE İLGİLİ BİLGİSAYAR PROGRAM YAZILIMI. (Yüksek Lisans Tezi) Cemil ÇETIMKAYA - gazi üniversitesi fek bilimleri enstitüsü Eylül. 1938 ÖZ Çeliklerin malzeme özellikleri ve malzeme seçimi amacıyla Apricot Fİ e ve Apple ile bilgisayarlarında program yazılını gerçekleştirilmiştir. Çelik özelliklerinin kullanım alanlarına göre değil içerisindeki karbon oranına göre bir sınıflamaya tabi tutulması tercih edilmiştir. Yapılan çalışmada metalürji eğitimi için çok önemli bir konu olan çeliklerin özellikleri ve seçimi ayrı ayrı bilgisayarlarda derlenmiş ve kullanıcının isteğine göre hazır hale getirilmiştir. Tez programı dahilinde yapılan bu çalışma başta Teknik Eğitim Fakültesi metalürji bölümü olmak üzere, Endüstri meslek liseleri, mühendislik fakülteleri ve sanayiide çok yararlı olacaktır, M. E.G. Spor Bakanlığının bilgisayar destekli eğitime yönelmesi de bu şekilde bir çalışma yapılmasının ana sebebi olmuştur. II
Özet (Çeviri)
SOFTWARE FOR THE MATERIALS SELECTION (M.Sc. Thesis) Cemil ÇETINKAYA GAZI UNIVERSITY INTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September, 1988 ABSTRACT In order to programme the properties of steels and to make selection in Apricot Fl and Apple lie type computers, a software was developed. The steels had been preferably classified according to their carbon contents but not to the fields of application. In this study, the properties of steels and their selection have been compiled in different computers in accordance with the needs of the user. This study was aimed to be used especially for metallurgical education, technical high schools, engineering faculties and industry. Another reason for the preparation of this software is to orient the schools towards the computer aided education in accordance with the intentions of the Turkish Ministry of Youth, Sports and National Education. Ill