Fuzzy vulnerability assessment model of coastal areas to sea level rise
Kıyı alanlarının deniz suyu seviyesi yükselmesine olan kırılganlığının bulanık mantık yöntemiyle modellenmesi
- Tez No: 285752
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ERGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
?klim değisikliği ve buna bağlı olarak yükselen deniz seviyesinin yaratacağı artankıyı erozyonu, fırtına kabarma dalgalarına bağlı su baskınları, kıyıların daimiolarak su altında kalması, tatlı su kaynaklarında tuzluluk artısı gibi etkiler bütünülkelerde sorunlara yol açacaktır. Yine de bu etkilerden en çok zararıokyanuslardaki küçük adalar ile deniz seviyesine yakın alçak rakımlı kıyı alanlarıgörecektir.Türkiye, 8333 km'lik kıyı seridi ve bu serit üzerinde bulunan oldukça büyükjeolojik, ekolojik ve sosyoekonomik önemi olan kıyı alanları ile deniz seviyesiyükselmesi ve de iklim değisikliğinin diğer etkilerine karsı, hem iklim değisikliğiniönlemek hem de uyumluluğunu sağlamak için çalısmalar yapmalıdır. Kıyılardakikalkınmanın sürdürülebilirliğini ve de deniz seviyesi yükselmesine karsı yapılacakuyum çalısmalarına kaynak aktarımının en uygun sekilde düzenlenebilmesi içinTürkiye kıyılarının deniz seviyesi yükselmesine karsı kırılganlık(etkilenebilirlik)analizinin yapılması geremektedir.Bu çalısmada, deniz seviyesi yükselmesinin yaratacağı olumsuz etkilerinfaktörleri kullanılarak, deniz seviyesi yükselmesine karsı kıyı alanlarınınkırılganlığını bulanık mantık yöntemiyle ölçen bir kıyı alanları kırılganlık modeligelistirilmistir. Bu model; farklı kıyı alanlarının deniz seviyesi yükselmesine olankırılganlıklarını göz önüne alarak bu alanlara uyumda öncelik verilmesini;herhangi bir kıyı alanında yasanacak etkilerin o bölge için önem sırasınadizilmesini ve de herhangi bir etki için kritik olan parametrelerin anlasılmasınısağlamaktadır. Böylece uygulanabilecek uyumluluk stratejilerinin planlaması vede uygun kaynak aktarımı doğrulukla yapılacaktır. Model sonuçlarının doğruyorumlanabilmesi için ayrıntılı duyarlılık ve belirsizlik analizleri yapılmıstır. Kararverme sürecinde engel teskil eden, model sonuçlarının belirsizliklerinin kararvericilerce anlasılamaması sorunu bu konuda ilk defa uygulanan yöntemleasılmaya çalısılmıstır.Bu çalısmada gelistirilen ?kıyı alanlarının deniz seviyesi yükselmesine karsıkırılganlık analiz modeli?, farklı fiziksel özelliklere ve insan aktiviteleri bulunanGöksu, Göcek ve Amasra kıyı alanlarına basarı ile uygulanmıstır. Model sonuçlarıGöksu için yüksek, Göcek için orta ve Amasra için düsük düzeyde kırılganlıkdeğeri vermektedir. Model sonuçlarının literatürde bulunan farklı kıyı alanlarındadeğerlendirilen deniz seviyesi yükselmesi etkileri ile uyumlu olması gelistirilenmodelin uygulanabilirliğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change and anticipated impacts of sea level rise such as increasedcoastal erosion, inundation, flooding due to storm surges and salt water intrusionto freshwater resources will affect all the countries but mostly small islandcountries of oceans and low-lying lands along coastlines. Turkey having 8333 kmof coastline including physically, ecologically and socio-economically importantlow-lying deltas should also prepare for the impacts of sea level rise as well asother impacts of climate change while participating in adaptation and mitigationefforts. Thus, a coastal vulnerability assessment of Turkey to sea level rise isneeded both as a part of coastal zone management policies for sustainabledevelopment and as a guideline for resource allocation for preparation ofadaptation options for upcoming problems due to sea level rise.In this study, a fuzzy coastal vulnerability assessment model (FCVI) of a regionto sea level rise using physical and human activity indicators of impacts of sealevel rise which use commonly available data are developed. The results enabledecision makers to compare and rank different regions according to theirvulnerabilities to sea level rise, to prioritize impacts of sea level rise on theregion according to the vulnerability of the region to each impact and todetermine the most vulnerable parameters for planning of adaptation measuresto sea level rise.The sensitivity and uncertainty analysis performed for the results of the model(FCVI) is the first time application of a fuzzy uncertainty analysis model tocoastal vulnerability assessments. These analysis ensure that the decisionmakers could be able to interpret the results of such vulnerability assessmentsbased primarily on expert perceptions accurately enough. This in turn, wouldincrease the confidence levels of adaptation measures and as well as accelerateimplementation of adaptation of coastal areas to climate change.The developed coastal vulnerability assessment model is applied successfully todetermine the vulnerability of Göksu, Göcek and Amasra regions of Turkey thathave different geological, ecological and socio-economical properties. The resultsof the site studies show that Göksu has high vulnerability, Göcek has moderatevulnerability and Amasra shows low vulnerability to sea level rise. These resultsare in accordance with the general literature on impacts of sea level rise atdifferent geomorphological coastal areas thus the applicability of fuzzyvulnerability assessment model (FCVI) to coastal areas is validated.