Gazi Üniversitesi öğrencilerinde cep telefonu problemli kullanımı ile akıllı telefon ve internet bağımlılığının değerlendirilmesi
Evaluation of smart phone, internet addiction and problematic cell phone use among students of Gazi University
  1. Tez No: 440445
  2. Yazar: ÖNDER AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR BARAN AKSAKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Araştırmada Gazi Üniversitesi öğrencilerinde cep telefonu problemli kullanımı ile akıllı telefon ve internet bağımlılığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmaya Gazi Üniversitesinde sağlık, sosyal ve fen bilimlerinde eğitim alan 2482 lisans öğrencisi dahil edilmiştir. Araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin yaş ortalaması 20,702,06 olup %54,9'u kadındır. Öğrencilerin %35,4'ünün annesi ilkokul, %30,3'ünün babası yüksek okul ya da üniversite mezunudur. Üniversite öğrencilerinin %21,7'si sigara, %19,0'ı alkol kullandığını ifade etmiştir ve %6,6'sı evcil hayvan beslediğini ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
It is aimed in this cross sectional study to evaluate the problematic use of mobile phone and smartphone and internet addiction in Gazi University students. 2482 students are included who are currently enrolled the faculties of health sciencies, social sciences and science at Gazi University. The average age of students surveyed was 20.702.06 and 54.9% were women. 35.4% of students had primary school graduate mothers and 30.3% had high school or university graduate fathers. 21.7% of the students were smokers. The percentage of alcohol consumption was 19.0% and 6.6% stated having a pet.