Karpal tünel sendromu tanısına ultrasonografik olarak ölçülen median sinir kesitsel alanının ulnar sinir kesitsel alanına oranının katkısı
Diagnostic utility of the median/ulnar nerve cross-sectional area ratio measured BY ultrasonography in carpal tunnel syndrome
- Tez No: 440446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER GÜNENDİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
GİRİŞ: Bu çalışmanın amacı karpal tünel sendromlu (KTS) hastalarda ultrasonografik olarak ölçülen median sinir kesitsel alanının (m-KA) ulnar sinir kesitsel alanına (u-KA) oranının ( m-KA/u-KA) tanısal değerini saptamaktır. METODLAR: Toplamda elektrofizyolojik olarak KTS saptanan 50 hasta, KTS ile uyumlu semptomları olan ancak elektrofizyolojik olarak KTS saptanmayan 50 kontrol değerlendirildi. Her bireyin semptomlarının en şiddetli olduğu tek eli değerlendirmeye alındı. Katılımcıların demografik sorgulamaları, klinik değerlendirmeleri (nörolojik muayene, Tinel-Phalen testleri), Boston karpal tünel anketi ve ultrasonografik ölçümleri elektrofizyolojik inceleme parametreleri sonuçlarına kör bir araştırmacı tarafından yapıldı. Karpal tünel girişinde pisiform kemik hizasında m-KA ve u-KA ölçümleri yapıldı ve m-KA/u-KA oranı hesaplandı. BULGULAR: Karpal tünel girişinde m-KA için seçilen 9.95 mm² eşik değerine göre duyarlılık %92, özgüllük %42 saptandı. Seçilen 13.90 mm² eşik değerine göre ise duyarlılık %56, özgüllük %90 olarak saptandı. Karpal tünel girişinde m-KA/u-KA için seçilen 2.96 eşik değerine göre duyarlılık %86, özgüllük %38 ve 3.71 eşik değerine göre ise duyarlılık %52, özgüllük %90 olarak saptandı. SONUÇ: KTS'nin ultrasonografik tanısında pisiform kemik seviyesinden bakılan m-KA/u-KA oranı ek bir yarar sağlamamıştır. Bu seviyeden ölçülen m-KA daha duyarlı ve özgül bir yöntem olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The aim of this study was to assess the diagnostic utility of the ultrasonographic ratio of median nerve cross-sectional area (m-CSA) and ulnar nerve cross-sectional area, the m-CSA/ u-CSA ratio, in carpal tunnel syndrome. METHODS: Patients (n=50) with positive symptoms and electromyography results of carpal tunnel syndrome (CTS) and control subjects (n=50) with positive symptoms but negative electromyography results of CTS were evaluated. The most symptomatic hand of each participant were included in the assesment. Demographic characteristics, clinical assessments (neurological examination, Tinel-Phalen tests), Boston carpal tunnel questionnaire and ultrasonography measurements of the participants were performed by an investigator blinded to the results of electrophysiological examination parameters. Ultrasonographic m-CSA and u-CSA measurements were made at the level of the pisiform bone in the carpal tunnel inlet, and m-CSA/u-CSA ratio was calculated. RESULTS: Using the m-CSA cut-off value of 9.95 mm² showed a sensitivity of 92 % and a specificity of 42 %. Conversely, the cut-off value 13.90 mm² showed a sensitivity of 56 % and a specificity of 92 % in the diagnosis of CTS. Using the cut-off value 2.96 for the ratio of m-CSA/u-CSA showed a sensitivity of 86 % and a specificity of 38 % while using the cut-off value 3.71 showed a sensitivity of 52 % and a specificity of 90 % at the level of pisiform bone in the diagnosis of CTS. CONCLUSION: The ratio of m-CSA/u-CSA at the level of the pisiform bone did not provide an additional benefit for the diagnosis of CTS. Ultrasonographic m-CSA measured at the same level was found to be more sensitive and specific method.