Adolesan dönem erkek öğrencilerde core antrenmanlarının bazı fiziksel ve fizyolojik özellikleri üzerine etkisi
Effects of core training on some physical and physiological of in adolescent period male students
- Tez No: 440467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı, core antrenman programının Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören erkek sporcuların bazı fiziksel ve fizyolojik özellikleri üzerine etkilesini araştırmaktır. Çalışmaya 14- 16 yaş arasında 12 deney grubu (DG yaş;15,30±0,66 yıl, boy; 173,80±7,32 cm, vücut ağırlığı; 64,76±11,68 kg), ve 12 kontrol grubu (KG, n=12, yaş; 15,05±0,51 yıl, boy; 170,05±6,32 cm, vücut ağırlığı; 65,57±13,07 kg) olmak üzere toplam 24 gönüllü katılımcı dahil edildi. DG'ye kendi antrenmanlarına ek olarak 8 hafta ve haftada 4 gün core antrenman programı uygulandı. KG ise herhangi bir antrenman programına dahil olmadı. Grupların; yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, bacak ve sırt kuvveti, sağ ve sol el kavrama kuvveti, durarak uzun atlama, deri altı yağ kalınlığı, dikey sıçrama, 20 metre mekik koşusu (Shutlle Run Test), 1dk. şınav ve mekik, ölçümleri ve testleri uygulandı. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizinde, SPSS paket programı SPSS 22.0 istatistik programı (SPSS Inc., Chicago, Illinois, ABD) kullanıldı. İkili grupların karşılaştırmasında Independent Samples T ve Mann-Whitney U testleri kullanıldı. Grupların ön ve son testleri arasındaki farkın analizi için Paired Samples T ve Wilcoxon testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to investigate effects of core training on some physical and physiological of in adolescent period male students Gaziantep OSB Anatolian Technical High School. Totally 24 persons were participated in the study. Two groups were formed, experimental group (DG, n=12, age; 15,30±0,66 year, height; 173,80±7,32 cm, body weight; 64,76±11,68 kg) and control group (KG n=12, age; 15,05±0,51 year; height; 170,05±6,32 cm, body weight; 65,57±13,07 kg) from volunteers between 14-16 years old. 8 weeks core training program was applied to DG, four days per a week in addition to their training. KG wasn't participated in core training during 8 weeks. Age, height, weight, back and leg strength, vertical jump, body fat percentage, 20m shuttle run test, 1min push-up and curl-up meausurements and tests were performed by volunteers. Obtained data were analyzed by SPSS 22.0 statistical program (SPSS Inc., Chicago, Illinois, USA). Independent Sample T-Test and Man Whitney U test were used for comparison of parameters between DG and CG groups. Paired Sample T-Test and Wilcoxon Test were used to analysis pre and post measurements of groups their own.