Erken dönem adolesanlarda beden kütle indeksi, sebze ve meyve tüketim değişim süreci, beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite durumunun belirlenmesi
Determination of body mass index, vegetable and fruit consumption, change process, nutritional habits and physical activity status in early adolescents
- Tez No: 666020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırmada erken dönem adolesanların meyve, sebze tüketimleri ile beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite ve Beden Kütle İndeksi (BKİ) durumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında öğrencilere genel bilgiler, beslenme alışkanlıklarına dair sorular, meyve sebze tüketim değişim süreci ölçeği ve Fiziksel Aktivite Soru (FAS) formu ölçeğini içeren ölçme araçları uygulanmıştır. Çalışma örneklemine ortaokulda öğrenim görmekte olan 10-12 yaş arası %51.8'i (n=219) kız, %48.2'si (n=204) erkek olmak üzere toplam 423 öğrenci dahil edilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 11.4±0.5 yıldır. Ortalama BKİ değerleri kız öğrencilerde 19.1±3.13 kg/m2, erkek öğrencilerde 20.1±3.14 kg/m2'dir. Öğrencilerin cinsiyete göre ortalama meyve-sebze tüketimi değişim süreci puanı kız öğrencilerde 59.4±16.66, erkek öğrencilerde 63.7±6.95 olarak saptanmıştır. Cinsiyete göre meyve-sebze tüketimi değişim süreci puanı anlamlı olarak farklıdır (p0.05). Ortalama FAS puanı aşırı zayıf bireylerde 28.4±8.03, zayıf bireylerde 29.0±7.83, normal bireylerde 28.0±7.25, fazla kilolu bireylerde 24.0±6.80, obez bireylerde 20.6±6.40 olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the fruit and vegetable consumption, nutritional habits, physical activity and Body Mass Index (BMI) of early adolescents. Within the scope of the study, measurement tools including general information, questions about dietary habits, the scale of fruit and vegetable consumption change process and the scale of the Physical Activity Question (PAQ) form were applied to the students. A total of 423 students, 51.8% (n = 219) female and 48.2% (n = 204) male, between the ages of 10-12, studying in secondary school, were included in the study sample. The average age of the participants is 11.4 ± 0.5 years. Average BMI values are 19.1±3.13 kg/m2 for female students and 20.1±3.14 kg/m2 for male students. Students' fruit and vegetable consumption change process score according to gender was determined as 59.4±16.66 for female students and 63.7±6.95 for male students. According to gender, fruit and vegetable consumption change process score is significantly different (p 0.05). The average PAQ score was 28.4±8.03 in extremely thin individuals, 29.0±7.83 in thin individuals, 28.0±7.25 in normal individuals, 24.0±6.80 in overweight individuals and 20.6±6.40 in obese individuals.