Sıçanlarda sosyal izolasyon, zenginleştirilmiş çevre ve egzersizin öğrenme üzerine etkisi
Effects of social isolation, enriched environment and exercise on learning in rats
- Tez No: 440478
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLSEL OKUDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Fizyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma çevre koşullarının ve egzersizin öğrenme üzerine etkilerini araştırmak ve beyindeki nörotrofik faktörlerin değişimlerini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmada 36 adet 25 günlük Wistar cinsi dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar rastgele seçilerek sosyal izolasyon (n=10), zenginleştirilmiş çevre (n=10), egzersiz (n=10) ve kontrol (n=6) gruplarına ayrıldı. Sosyal izolasyon grubu izole kafeslerde, zenginleştirilmiş grup zenginleştirilmiş kafeslerde, egzersiz grubu ve kontrol grubu ise standart kafeslerde 6 hafta boyunca barındırıldı. Egzersiz grubuna 6 hafta boyunca haftada 5 gün 60 dk. yüzme egzersizi yaptırıldı. 6 haftanın sonunda sıçanlar Morris su labirentinde değerlendirildi. Sıçanlar öğrenme testinin ardından eter anestezisi altında kan numuneleri alınıp, dekapite edildi. Hipokampus dokusu çıkarıldı. Sıvı nitrojen ile donduruldu ve -80 ºC'de biyokimyasal analiz için saklandı. Hipokampus ve plazmada BDNF ve NGF seviyeleri ölçüldü. Morris yüzme testine göre zenginleştirilmiş çevre uzamsal öğrenmeyi olumlu yönde etkilerken, sosyal izolasyon uzamsal öğrenmeyi olumsuz yönde etkilediği ve thigmotaksis davranışları artırdığı gözlendi. Hipokampus ve plazmadaki BDNF ve NGF seviyeleri çevre koşulları ve egzersiz ile değişiklik göstermedi. Sosyal izolasyonun şiddeti ve maruz kalınan süre, zenginleştirilmiş çevrenin nasıl oluşturulduğu, bu çevreye maruz kalma süresi, cinsiyet, egzersiz süresinin ve tipinin sonuçları değiştirebileceği sonucuna ulaştık.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine effects of social isolation, enriched environment and exercise on learning in rats. The study included 36 female 25 day old Wistar rats. The rats were randomly divided into four different groups; control (n = 6), exercise (n = 10), social isolation (n = 10) and the enriched environment groups (n = 10). The social isolation group and the enriched environment group were housed under their specific conditions and the exercise group and the control group were housed in standard conditions during 6 weeks. The rats in the exercise group swam for 60 min per day, 5 days a week for 6 weeks. After 6 weeks, the rats were evaluated in the Morris water maze. At the end of 6 weeks, brain and blood samples were taken from the rats under anesthesia and the hippocampus tissue was dissected. It was frozen rapidly with liquid nitrogen and stored until use at -80 ° C for biochemical analysis. BDNF and NGF levels were measured in these samples. In conlusion, while enriched environment was a positive effect on spatial learning, social isolation was a negative effect on spatial learning and increase thigmotactic behaviors. According to the analysis results NGF and BDNF levels in the hippocampus and plasma did not change with environmental conditions and exercise. Time of exposure to social isolation, procedures of the enriched environment, time of exposure to the environment, type and duration of exercise and gender may affect the results.