Maskeli hipertansiyon hastalarında serum SDMA,l-NMMA ve ADMA düzeyleri
Masked hypertension in patients ADMA, SDMA and l-NMMA levels
- Tez No: 440479
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Asimetrik dimetilarjinin (ADMA), metillenmiş bir arjinin analoğu olup; NO sentezinin anahtar enzimi olan NO sentazın (NOS) endojen yarışmalı bir inhibitörüdür. Metillenen arjinin rezidülerinin proteinlerden hidrolizi sonucu açığa çıkar. Hücrede meydana gelen ve dolaşıma verilen net ADMA seviyesi, arjinin türevlerine sahip proteinlerin yıkımı, ADMA'nın DDAH enzimleriyle ve hücreden salınım oranları arasındaki dengeyle alakalıdır. Yükselmiş ADMA seviyesi neredeyse bütün bilinen KV risk faktörleri ile ilişkilidir ve metabolik hastalıklar tanısı olan hastalarda görülmektedir. ADMA konstrasyonu bu hasta populasyonları arasında bile oldukça değişiklik göstermektedir. Dolaşımdaki ADMA konsantrasyonu L-NMMA'dan 10 kat fazladır. SDMA ise biyolojik olarak inaktif bir moleküldür. Maskeli hipertansiyon tanısında AKBM yönteminin önemi giderek artmaktadır. Maskeli hipertansiyonun popülasyondaki prevalansı, hemen hemen izole muayenehane hipertansiyonunki ile aynıdır. Kontrol ve maskeli ve hipertansiyon gruplarımız 24 saatlik ambulatuar kan basıncı holteri takılarak tespit edilmiştir. 104 katılımcının 24 saatlik ambulatuar kan basıncı holter sonuçlarına göre sistemden taranarak gruplar oluşturulmuştur. ADMA, SDMA, LNMMA ve Arjinin ile Sitrulin düzeyleri ölçülmüştür. Çalışmamızı yüksek performanslı sıvı kromatografi (HPLC) yöntemi ile LC-MS/MS cihazında ESI ile pozitif iyon modda yaptık. Maskeli hipertansiyon grubu ile kontrol grubu kıyaslandığında ADMA sonuçalrı anlamlı olarak yüksek bulundu sırasıyla ADMA, SDMA ve LNMMA p değerleri sırasıyla (p=0,008, p= 0,970, p=0,032). Maskeli hipertansiyon hipertansiyon ile kıyaslandığında SDMA anlamlı olarak yüksek bulunurken ADMA ve LNMMA istatiksel olarak anlamlı bulunamamıştır. Sırası ile ADMA SDMA ve LNMMA p değerleri (p=0,383 p=0,001 p=0,236) Sonuç olarak klinik olarak bulgu vermeyen maskeli hipertansif hastalarda metil arjinin türevleri arjinin ile birlikte tedrici bir artış göstermekle birlikte SDMA sadece aşikar hipertansiyonu olan hastalarda belirgin artış göstermektedir. Anahtar kelimeler maskeli hipertansiyon ; ADMA; LNMMA; SDMA
Özet (Çeviri)
ADMA is a methyl analogue of arginin and it inhibits competetively Nitric Oxide Synthase (NOS) enzyme which is the key enzyme for the synthesis of NO. Methylated arginin residues on proteins were hydrolysed and free ADMA occurs. Net ADMA balance is dependent on hydolisation of methylated proteins, DDAh enzyme activity. High ADMA levels are correlated with increased risk of cardiovascular disease. Therefore cardiovascular disease is called a metabolic disease. ADMA levels are different even in this patients. ADMA in addition to SDMA, LNMMA, sitrulin and arginin levels are also important in cardiovascular disease. Masked hypertension importance is getting increasing in recent years. However there are limited study in the literatüre related with masked hypertension and methylated arginins level. Therefore we aimed to study if there is any relation between masked hypertension and methylated arginins level. Fort his purpose we monitored 24 hours blood pressure with the normal beginning blood pressure of 104 participants. After monitorisation ,25% of them were classified as masked hypertension patients. In addition to that diagnosed and under medication high blood pressure patients were also included in the study. All patients and control serum level of methylated arginines were measured by liquid chromatograpy followed by mass spectrometer. ADMA, LNMMA and arginin levels were higher in masked hypertension. In obvious hypertension patients SDMA was laso to be found higher in addition to other methyl arginin. Total methyl arginin levels were higher in hypertension group when compared to masked hypertension patients