Futbol hakemlerinin yaşam kalitesi düzeyleri ile stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analysis of the relation between the ways of handling advanced stress with the life quality level of football referees
  1. Tez No: 440484
  2. Yazar: HADİYE TUĞÇE GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, İzmir İlinde bulunan futbol hakemlerinin yaşam kalitesi ölçeği ve stres ile başa çıkma ölçeği kullanarak, yaşam kalitesi düzeyleri ile stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada, anket çalışması uygulanmıştır. Anket çalışmasında demografik bilgilere ulaşmak için kişisel bilgi formu, yaşam kalite düzeylerini ölçmek için yaşam kalitesi ölçeği (SF-36) ve stresle başa çıkma tarzlarını ölçmek için, stres ile başa çıkma ölçeği (SBTÖ) kullanılmıştır.Elde edilen verilerin karşılaştırılmasında bağımsız guruplarda T testi ve varyans analiz (ANOVA) kullanılmıştır. Ayrıca, farkın hangi guruptan kaynaklandığını tespit etmek için çoklu karşılaştırma testlerinden Tukey testi kullanılmıştır. Yaşam kalitesi ve stresle başa çıkma stilleri arasındaki ilişkinin tespiti ise pearson korelasyon testi ile test edilmiştir. Bu çalışmada hata düzeyi 0.05 olarak alındı. Araştırma sonucunda yaşam kalitesi değerlerinde fiziksel sağlık ve ruh sağlığı bileşenlerinde ortalamanın üstü değerler bulunmuştur. Stresle başa çıkma tarzlarında etkisi ve etkisiz yöntemlerin kullanıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is, analyzing the relation, between the ways of handling advanced stress with the Life Quality Level of the Active Football Referees in İzmir territory, by making use of handling“Advanced Stress Scale”and“Life Quality Scale”. A questionnaire had been conducted for this study.“Personal Data Form”for reaching Demographic information,“Life Quality Scale”(SF-36) for analyzing the level of life quality level and“Handling Advanced Stress Scale”(SBTÖ) for evaluating the ways of handling advanced stress have been used on the questionnaire.“T”Test and“Analysis of Variance”used for comparison of individual group of information obtained. Furthermore, multiple comparison“Tukey's Test”applied for determining and classifying the source of the differences. The Relation between the ways of handling advanced stress with the Life Quality Level has been tested and determined with“Pearson Correlation Analysis”. Error parameter for this study has been appointed as 0,05. Life quality level values obtained on this study for physical and mental health have been determined over the average parameters. Use of both efficient and inefficient methods has been determined for handling Advanced Stress.