Boks antrenörlerinin liderlik tarzlarının belirlenmesi
Determination of leadership styles of boxing trainers
  1. Tez No: 440483
  2. Yazar: KAYHAN SERİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, boks antrenörlerinin liderlik tarzlarının belirlenmesidir. Bu amaçla Türkiye'de faal olarak görev yapan 100 erkek antrenör gönüllü olarak çalışmaya katılmışlardır. Araştırmada veriler, Chelladural ve Saleh (1980)'in geliştirdiği Spor İçin Liderlik Ölçeği (SLÖ) formunun Tiryaki (2000) tarafından uyarlanan liderlik formu kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için aritmetik ortalama ve standart sapma, Kruskal Wallis Testi, ve Mann Whitney-U testleri kullanılmıştır. Hata payı 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmada antrenörlerin liderlik tarzları ile millilik durumları, antrenörlük kademeleri, antrenörlük tecrübeleri, milli takımda görev alıp almamaları ve yaş değişkenleri açısından farklılık olup olmadığı belirlenmiştir. Yapılan test sonuçlarında antrenörlerin tercih ettikleri liderlik tarzlarının demokratik davranış alt boyutlarında, antrenörlerin antrenörlük kademeleri, antrenörlük tecrübeleri ve yaşları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farka rastlanmıştır (P0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study, determine the leadership styles of Boxing Trainers. For this purpose, a total of 100 man trainers who is worked as active in Turkey volunteered to participate in this study. The data in the research were collected by using the leadership form adapted by Tiryaki (2000) from Leadership Scale For Sports form developed by Chelladural and Saleh (1980). The defining statistics to analyse the data obtained are Kruskal Wallis Test and Mann Whitney-U Test. The magrin of error is considered as 0.05. Whether the trainers were assigned in the national team, whether they differ in terms of age, how they were assigned, their training experience and stage, and their leadership style were determined. At the end of the tests, it was observed that there was a statistically considerable difference between the ages, training experience and stage of the trainers (P0.05).