Laboratuvar çalışanlarının karşılaştığı fiziksel risklerin hata türü ve etkileri analizi (HTEA) ile değerlendirilmesi: Bir üniversite hastanesi örneği
Evaluation of physical risk factors laboratory staff suffer with failure modes and effects analysis (FMEA): A University hospital sample
  1. Tez No: 440487
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Public Health, Health Education, Health Care Management
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yapılan risk değerlendirme laboratuvar çalışanlarının sağlığını etkileme ihtimali olan fiziksel risk faktörlerin nedenlerinin tespitini ve analizini gerçekleştirmeyi, ayrıca hastanelerde biyokimya alanında sunulan laboratuvar hizmetlerine ilişkin tüm süreçlerde çalışanlar için sağlıklı bir laboratuvar çalışma ortamı oluşturmayı amaçlamaktadır.Risklerin analiz sonucu değerlendirildiğinde en yüksek risk faktörünün kesici ve delici aletlerle yaralanmalara ait olduğu ardından ısı ve elektrik riskinin yüksek bir RÖS çarpımına sahip olduğu gözlenmiştir. Şiddet puanı (8) ve RÖS çarpımı (240) olarak hesaplanan kesici ve delici aletlerle yaralanma riski alınan önleyici tedbirler, güvenlik uygulamaları ve özellikle kişisel koruyucu donanımların kullanılmasıyla makul seviyeye (80) düşürülmüştür. Yine yüksek bir RÖS çarpım değerine sahip ısı ve elektrik riskine karşı laboratuvar içinde alınan tedbirler ve düzenlemelerle RÖS çarpımı (216) değerinden (90)'a inmesi sağlanmıştır. Sonuç olarak hata türü ve etkileri analizinin proaktif bir risk değerlendirme yöntemi olarak hataların önlenmesinde hastanenin tüm süreçlerinde uygulanabilir bir risk kontrol aracı olabileceği gözlemlenmiştir. Tespit katsayısının da dâhil edilmesiyle öncelik arz eden riskler RÖS çarpım değerlerine göre ele alınmış ve önleyici tedbirler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The performed risk evaluation aims to determine and analyse the physical risk factors, having the potential of affecting laboratory staff's health, besides, to create a reliable laboratory working environment during all the processes related to laboratory services tendered in biochemistry area in hospitals.Evaluating the analysing results of the risks, it's been observed that the highest risk factor is related to injuries by stabbing, and temperature and electricity danger has a high multiplication of RPN value. The risk of getting injured by stabbing tools, whose severe point was calculated as 8 and whose RPN multiplication was calculated as 240, has been reduced to an acceptable level (80) with the help of the measures taken, practices for safety and significiantly with the use of personal protective equipment. RPN multiplication of temperature and electricity risk, having high RPN multiplication level, has been implemented to be reduced from (216) to (90) with the help of measures taken and arrangements in the laboratory. Consequently, it's been seen that failure modes and effects analysis could be a means of risk control applicable in all processes of a hospital in preventing mistakes as a proactive risk evaluating method. The risks having priority have been discussed as to RPN multiplication values with including of coefficient of determination and preventive measures have been practised.