Elit sporcularda anaerobik egzersize miyokin cevabı
The myokine response to anaerobic exercise in elite athletes
  1. Tez No: 440488
  2. Yazar: BANU KABAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAZ BELVİRANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmanın amacı erkek sporcularla aynı yaş ve cinsiyetteki sedanterlerin anaerobik egzersize irisin ve miyostatin cevaplarını karşılaştırmaktı. Çalışmaya 18-24 yaşları arasında en az iki yıldır, düzenli antrenmanı yapan 10 erkek kick boks sporcusu ve benzer yaş grubunda ve vücut ağırlığında 10 sedanter erkek katıldı. Her iki gruptaki katılımcıların istirahat kanları alındıktan sonra 30 sn süreli Wingate testi aralarda 4 dakika dinlenme verilerek 4 kez uygulandı. Testten hemen sonra, üç saat sonra ve altı saat sonra kan örnekleri alınarak plazma irisin ve miyostatin seviyeleri analiz edildi. İstirahatte irisin seviyeleri sporcularda sedanterlerden daha yüksekti (P < 0,05). Egzersizden hemen sonra irisin seviyeleri her iki grupta da azaldı (P < 0,05). İrisin seviyesindeki bu azalma miktarı sporcularda sedanterlere göre daha fazlaydı (P < 0,05). Egzersizden sonraki 3. saatte irisin seviyesi egzersiz öncesi yakın değerlere yükseldi (P < 0,05). Bu yükselme sporcularda sedanterlere göre daha fazlaydı (P < 0,05). Sporcuların istirahatteki, egzersizden 3 saat sonraki ve egzersizden 6 saat sonraki irisin seviyeleri sedanterlere göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu (P < 0,05). İstirahatte miyostatin seviyelerinde gruplar arasında anlamlı bir fark yoktu (P > 0,05). Miyostatin seviyeleri her iki grupta da egzersizden hemen sonra yükseldi (P < 0,05). Sporcularda egzersizden 3 saat sonra miyostatin seviyesi egzersizden hemen sonraki değerlere göre azaldı (P< 0,05). Sporcu ve sedanterlerin istirahatteki, egzersizden hemen sonraki, egzersizden 3 saat ve 6 saat sonraki miyostatin seviyeleri arasında anlamlı bir fark yoktu (P > 0,05). Sonuç olarak, sporcularda ve sedanterlerde anaerobik egzersizin plazma irisin ve miyostatin seviyelerini etkilediği gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate irisin and myostatin responses to the anaerobic exercise in male athletes and age and gender matched sedentary controls. Ten male kick boxers at the age of 18-24 who were trained at least two years and 10 sedentary men at the same age group and body weight were participated in this study. After resting blood samples were taken, performed as 4x30 seconds Wingate test were by giving 4 minutes rest between the tests between the tests. Plasma irisin and myostatin levels were measured by taking the blood samples immediately after the tests, three hours and six hours after the tests. Irisin levels after the exercise were higher in the athletes than the sedentary at rest (P < 0.05). Immediately after the exercise irisin levels were decreased in both groups (P < 0.05). This reduction exercise was higher in the athletes than the sedentary (P < 0.05). Irisin levels 3 hours after increased to the level of prior to the exercise (P < 0.05). This increase was higher in the athletes compared to the sedentary (P < 0.05). There was no significant difference in the myostatin levels between the groups at rest (P > 0.05). Myostatin levels increased immediately after the exercise in both groups (P < 0.05). In the athletes myostatin levels 3 hours after the exercise decreased compared to the immediately after the exercise (P 0.05). As a result, anaerobic exercise effects plasma irisin and myostatin levels in the athletes and the sedentary different aspects.