12-14 yaş arası güreşçilerde 8 haftalık kuvvet antrenmanının bazı fiziksel uygunluk parametrelerine etkisi
Study of the effects of 8 week strength training to some physical fitness parameters on wrestlers between 12-14 years old
  1. Tez No: 440497
  2. Yazar: ORBAY BAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmada 12-14 yaş arası güreşçilerde 8 haftalık kuvvet antrenmanının bazı fiziksel uygunluk parametreleri üzerine etkisi incelendi. Araştırmaya yaşları 12-14 arasında değişen, Kayseri Güreş Eğitim Merkezinde bulunan 20 güreşçi deney grubu ve 20 çocuk kontrol grubu olarak katıldı. Araştırmaya katılan çocukların yaş, boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ortalamaları sırası ile deney grubunda; 12,95±0,83, 156,84±11,14 cm, 55,91±13,48 kg, kontrol grubunda sırasıyla; 12,85±0,81, 150,65±10,51 cm, 48,36±14,22 kg olarak tespit edildi. Bazı fiziksel uygunluk parametrelerinin belirlenmesi için 8 haftalık kuvvet antrenmanı uygulandı. Çalışmamızda incelemiş olduğumuz bazı fiziksel uygunluk parametreleri; flamingo denge testi, otur ve eriş testi, durarak çift ayak öne sıçrama testi, dikey sıçrama testi, anaerobik güç testi, sağ el ve sol el kavrama kuvveti testi, bükülü kol asılma testi, 10x5 mekik koşusu testi, mekik testi ve şınav testi uygulandı. Çalışmada uygulanan tüm testlerin yaş gruplarına deney ve kontrol gruplarına göre yüzdelik dağılımları hesaplanarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research in the wrestler between 12-14 years 8 weeks of strength training is to examine the effects of physical fitness on some parameters. Research on age, ranging from 12-14, participated in Kayseri 20 wrestlers Wrestling Training Center in the experimental group and control group of 20 children participated in this age between 12-14. The children participating in the study age, height and weight as the average of the experimental group; 12,95 ± 0,83, 156,84 ± 11,14 cm, 55,91 ± 13,48 kg and control groups, respectively; 12,85 ± 0,81 150,65 ± 10,51 cm, was determined to be 48,36 ± 14,22 kg. 8-week strength training for the determination of some physical fitness parameters were applied. Some physical fitness parameters we have examined in our study; flamingo balance test, sit and reach test, standing two feet jump tests, vertical jump test anaerobic power test, right hand and left hand grip strength test, flexed arm hang test, 10x5 shuttle run test, the shuttle test and push-up test. According to the experimental and control groups of all age groups in tests used in the study was evaluated by calculating the percentage distributions. in the experimental group; flamingo balance test, sit access test, standing two feet jump tests, anaerobic power test, grip strength test, shuttle run test shuttle and push tests were statistically significant differences compared to the first test and post-test (p0,05).