Anne sütü kaynaklı mikrokimerizmde mikrokimerik hücrelerin tespiti ve analitik tanımlanması
Detection and analytical description of microchimeric cells in breast milk induced microchimerism
  1. Tez No: 440519
  2. Yazar: MEHMET ŞERİF AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ERDOĞAN, PROF. DR. GÜRKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Anne sütü, doğumdan itibaren bebeklerin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan tüm enerji ve besin maddelerini içeren vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Anne sütü içerisinde çeşitli karbonhidrat, yağ ve proteinlerin yanı sıra farklı tipte hücreler de bulunmaktadır. Çalışmamızda bu hücrelerin emzirme yoluyla yavrunun sinir sistemine geçişleri ve farklılaşma özellikleri araştırılmıştır. Anne sütündeki hücrelerin yavruya geçişini araştırmak amacıyla, tüm hücrelerinde yeşil floresan protein üretebilme yeteneğindeki transgenik fareler anne olarak kullanılmıştır. Bu farelerin emzirdiği normal tipteki farelerde, anne sütünden emzirme yoluyla gelen yeşil floresan protein üreten hücreler mikroskopik inceleme, akım sitometrisi ve kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu teknikleriyle araştırılmıştır. Emzirme sonrası farklı bekleme süreleri sonunda yapılan incelemelerde; emzirme yoluyla anneden gelen hücrelerin yavrunun sindirim sisteminden geçerek kan dolaşımına katıldığı görülmüştür. Bu hücrelerin kan dolaşımından yavrunun beyin dokusuna geçtiği belirlenmiştir. Beyin dokusunda tespit edilen bu hücrelerin NeuN ve GFAP eksprese edebilen nöron ve glia benzeri hücrelere farklılaştıkları görülmüştür. Çalışmamız sonucunda anne sütünden emzirme yoluyla yavrunun beyin dokusuna hücre geçebileceği ortaya koyulmuştur. Bu hücrelerin farklılaşabilme yeteneğinde oldukları ve beyin dokusundaki hücrelere dönüşebildikleri belirlenmiştir. Tüm bunlar anne sütünün yavru için vazgeçilmez bir besin kaynağı olmasının ötesinde, yavru için yenilenebilir ve sürekli bir hücre kaynağı da olabileceğini göstermiştir. Önümüzdeki çalışmalarda bu hücrelerin yavrudaki fizyolojik ve patolojik süreçlerle ilişkilerinin ortaya çıkarılması bu alanda önemli bir adım olacaktır.
Özet (Çeviri)
Breast milk is an indispensable food source which contains all the energy and nutrients necessary for growth and development of infants from birth. There are different types of cells in breast milk as well as a variety of carbohydrates, fat and protein. In our study the passage to the nervous system of baby through breast-feeding and differentiation properties of these cells are investigated. With the purpose of investigation of the passage of cells in breast milk to infant, transgenic mice with the ability of producing green fluorescent protein in all cells were used as mothers. On normal type mice breast fed by these mice, the cells producing green fluorescent protein that were passed from milk through breast-feeding were investigated by microscopic examination, flow cytometry and quantitative polymerase chain reaction techniques. At the end of the examinations with various waiting times after breast-feeding, it was seen that the cells passed from the mother through breast-feeding entered the bloodstream of the baby by passing through the digestive system. It was determined that these cells were passed from the bloodstream to brain tissue of the baby. It was seen that these cells detected in brain tissue differentiated into neurons and glia-like cells which express NeuN and GFAP. As a result of our study, it has been demonstrated that maternal cells could pass from breast milk to brain tissueof the baby through breast-feeding. It was determined that these cells are capable to differentiate to the cells of brain tissue. All of the data showed that breast milk could also be a renewable and constant source of cells as well as being an indispensable food source for the baby. Through further studies, the identification of the relationships of these cells with physiological and pathological processes on the baby will be an important step in this area.