Anne sütü biyoaktif peptidlerinin farklı meme kanseri hücre dizileri üzerine etkisinin biyoinformatik temelli yaklaşımlar ile biyokimyasal olarak incelenmesi
Biochemical investigation of in vitro the effects of breast milk bioactive peptides on different breast cancer cell lines with bioinformatics based approaches
  1. Tez No: 812089
  2. Yazar: BEGÜM GÜREL GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA AKBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Ecz) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Meme kanserinde hücre ölümünü indükleyen yeni mekanizmalara sahip kemoterapötik ajanlar ile ilgili çalışmalar günümüzde halen devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı MCF-7 ve MDA-MB-231 meme kanseri hücre hatları üzerine, anne sütü kaynaklı biyoaktif peptitlerin olası etkilerinin in vitro ve in siliko yaklaşımlar ile incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Anne sütünün in vitro gastrointestinal sindirimi sonrası elde edilen anne sütü hidrolizatı MCF-7 ve MDA-MB-231 hücre hatları ile muamele edilmiştir. Hücre hatlarının canlılıkları MTT yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. MCF-7 ve MDA-MB-231 hücre hattı kaynaklı proteinler LC-MS/MS ile tayin edilmiştir. Bu proteinlerin anne sütü hidrolizatındaki biyoaktif peptitler ile olan etkileşimleri biyoinformatik paket programları kullanılarak tespit edilmiştir. Bulgular: Anne sütünün in vitro gastrointestinal sindirimi sonrasında elde edilen biyoaktif peptitlerin MCF-7 ve MDA-MB-231 meme kanseri hücre hatları üzerinde sırasıyla % 18 ve % 5 ölüme neden olduğu tespit edilmiştir. Bu hücre ölümlerinde galektin-1, ras baskılayıcı protein-1 ve TRIAP-1 proteinlerinin artan ekspresyonlarının ve ras protein aktivatörü-3 proteinin azalan ekspresyonunun etkili olabileceği in siliko olarak belirlenmiştir. Sonuç: Çalışmamızın sonucunda büyüme ve gelişimi destekleyen anne sütünün meme kanseri hücre hatlarının ölümünde az oranda etkili olduğu gösterilmiştir. Anne sütü kaynaklı SLPCDICK ve HMWPGDIK peptitlerinin spesifik olarak uygulanmasının meme kanseri hücrelerinin ölüm mekanizmalarında daha etkili olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Studies on chemotherapeutic agents with new mechanisms inducing cell death in breast cancer are still continuing today. The aim of this study is to investigate the possible effects of breast milk-derived bioactive peptides on MCF-7 and MDA-MB-231 breast cancer cell lines by in vitro and in silico approaches. Materials and Methods: Breast milk hydrolyzate obtained after in vitro gastrointestinal digestion of breast milk was treated with MCF-7 and MDA-MB-231 cell lines. The viability of the cell lines was analyzed using the MTT method. Proteins from the MCF-7 and MDA-MB-231 cell line were determined by LC-MS/MS. The interactions of these proteins with bioactive peptides in breast milk hydrolyzate were determined using bioinformatics package programs. Results: Bioactive peptides derived from in vitro gastrointestinal digestion of breast milk were found to cause 18% and 5% mortality in MCF-7 and MDA-MB-231 breast cancer cell lines, respectively. Increased expression of galectin-1, ras suppressor protein-1, and TRIAP-1 proteins, as well as decreased expression of ras protein activator-3 protein, has been shown in silico to be effective in these cell deaths. Conclusion: As a result of our study, it has been shown that breast milk, which supports growth and development, is less effective in the death of breast cancer cell lines. Breast milk-derived SLPCDICK and HMWPGDIK peptides are thought to be more effective in the death mechanisms of breast cancer cells.