Ankara Üniversitesi aile hekimliği polikliniğine başvuran 18-49 yaş arası kadınların anne sütü ve emzirme konusundaki bilgi düzeyleri
Knowledge level of breastfeeding and nursing among women aged 18-49 WHO applied to the family medicine department at Ankara University School of Medicine
  1. Tez No: 525390
  2. Yazar: MERVE NUR SİVLİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SELDA TEKİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç:Yenidoğan bebeğin sağlıklı bir biçimde büyüyüp gelişmesinde başarılı beslenmenin payı büyüktür. Anne sütü, içeriğinin yenidoğanın gereksinimlerine göre değişmesi, enfeksiyonlara karşı koruyucu özellik taşıması, bebeğin fizyolojik ve psikososyal gereksinimlerini ilk altı ay tek başına karşılaması ve ekonomik olması gibi özellikleri nedeni ile bebekler için en uygun besindir. Anne sütü bebeğin yaşamının ilk altı ayında gereksinimi olan tüm besinleri içerir, temizdir, her zaman uygun ısıdadır ve anne ile çocuk arasında yakın bir bağ oluşmasını sağlamaktadır. Anne sütü, annenin antikorları aracılığı ile bebeğin hastalıklara karşı korunmasını sağlamakta ve beslenme bozukluklarının ve gıda kaynaklı enfeksiyonların prevalansını azaltmaktadır. Bu nedenle, bebeğe doğum sonrası en erken dönemde anne sütü verilmeye başlanması ve anne sütünün ilk altı ay tek başına, iki yaşına kadar ek besinler ile birlikte verilmesi önerilmektedir.Bu çalışmanın amacı; doğurgan çağdaki kadınların anne sütü ve emzirme ile ilgili bilgi ve tutumlarını incelemek ve buna etki eden faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran 18-49 yaş arası kadınlar ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Successful nutrition plays a major role for healthy development of the newborn baby. Breast milk is the most appropriate nutrition for babies due to changing contents according to the needs of the newborn, the ability to protect from infections, providing all physiological and psychosocial needs of the baby on its own and being economic. Breast milk is sanitary, it contains all nutrients which the baby needs in the first six months of life, always at appropriate temperature and elicits the construction of a close connection between mother and child. Through the antibodies of the mother, breast milk provides protection against diseases and decreases the prevalence of malnutritions and foodborne infections. Therefore, it is recommended to breastfeed the baby as soon as possible after birth and to provide breastmilk in the first six months alone, and with nutritional supplements to the age of two. The objective of the study was to investigate the knowledge and attitudes of women in fertile age about breast milk. Materials and Methods: The study was conducted on women aged 18-49 years who applied to the Family Medicine Department at Ankara University School of Medicine. A total of 38 questions, including six questions on sociodemographic characteristics, one on education status about breast-feeding and 31 knowledge evaluation questions on breast milk and nursing were addressed to 146 individuals who approved to participate in the study.