Supplier selection and evaluation system generation: An application in welding industry
Tedarikçi seçme ve değerlendirme sistemi oluşturma: Kaynak sektöründe bir uygulama
  1. Tez No: 440564
  2. Yazar: GİZEM KANDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENGÜ OFLAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Pazarda artan rekabet ortamında işletmeler, tedarik zincirine gereken önemi vermeli ve gelişim göstermelidirler (Christopher, 1998). Tedarik zinciri tanımsal olarak firmalar arasında malzeme, para, işçilik ve sermaye ekipmanları açısından yüksek bilgi akışını ve etkileşimini içerir (Thomas and Griffin, 1996). Böyle bağımlı bir iş ortamında, şirketlerin başarısı sadece kendi performanslarına bağlı değildir. Şirketlerin başarısı kendi performansları kadar, tedarikçilerinin başarısına da bağlıdır. Bu yüzden, tedarikçi seçme ve değerlendirme tedarik zinciri yönetimindeki çok önemli bir süreçtir. Tedarikçinin seçilmesi ve geliştirmesi çok kriterli bir karar verme problemidir, tedarikçi seçim kararlarını etkileyen bir çok faktör vardır (Ho vd., 2010). Bu çalışma, kaynak sektöründe kaynak elektrotu, kaynak teli ve tozu üreten bir firmadaki tedarikçi seçme ve değerlendirme problemini içerir. Çalışmaya konu olan firmanın sahip olduğu mevcut değerlendirme sistemi yetersiz ve uygulanabilirlik açısından zayıf kalmaktadır. Bu sebeple, bu çalışma ile mevcut sistem incelenecek, açıklar tespit edilecek ve ihtiyaçları karşılayan yeni bir tedarikçi seçme ve değerlendirme sistemi geliştirilecektir. Anahtar Kelimeler---- Tedarikçi Seçimi, Tedarikçi Değerlendirilmesi, Ağırlıklandırılmış Skor Kart Yöntemi, Tedarik, Satın Alma, Kraljic Satın Alma Portföy Modeli
Özet (Çeviri)
Due to the markets and increasing competitive pressures, firms develop supply chains (Christopher,1998), which involves high interactions between firms in terms of information flow, materials, money, manpower, and capital equipment (Thomas and Griffin, 1996). In such an interdependent business environment, the success of companies depends not only on their performance; it is also affected from the performance of their suppliers. Therefore, selecting and evaluating a supplier regarding firms' goals is a significant process in supply chain management. Assuming that there are several factors affecting supplier selection decisions, the evaluation and selection of supplier is a multi-criteria decision-making problem (Ho et al., 2010). This study addresses to the supplier selection and evaluation problem in a company producing welding products, such as welding electrodes, rod wires and flux. The company, which has a product-driven supply chain, has an insufficient supplier selection and evaluation system. Moreover, the existing system has a little interest on sustainability and risk assessment. In this respect, a new system is necessary for evaluating and classifying the supplier base. In this study, we investigate the existing system, identify the gaps, and develop a supplier evaluation approach. Keywords---- Supplier Selection, Supplier Evaluation, Scored Card Weighted, Procurement, Purchasing, Kraljic Purchasing Portfolio Model