Katılım bankacılığında dış ticaret finansmanı ve ürünleri
Financing international trade in İslamic banking
- Tez No: 440719
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY GEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde iletişim ve ulaşım teknolojisindeki gelişmeler sayesinde ülkeler arasındaki sınırlar kalkmıştır. Değişen ve artan tüketim ihtiyaçları, döviz kullanımının serbest olması ve kambiyo kontrollerinin de kaldırılması ile sadece yurtiçindeki üreticiler değil aynı zamanda yurtdışındaki üreticiler tarafından karşılanmaktadır. Dış ticaret firmaları, özellikle ihracat firmalarının ihraç ettikleri ürünlerin bedelini tahsil etmeleri uzun sürdüğü düşünülürse, varlıklarını devam ettirebilmek için belli dönemlerde finansal desteğe ihtiyaç duyarlar. Katılım bankalarının faaliyetleri fon toplama ve fon kullandırma üzerine kuruludur. Toplanan fonlar, finansman ihtiyacında olan tüzel ve gerçek kişilere katılım bankacılığı prensiplerine uygun bir şekilde kullandırılır. Bu çalışmanın amacı; faizsiz bankacılık prensiplerine uygun finansman yöntemleri ile dış ticaret işlemlerinde kullanılan ödeme yöntemlerini birlikte inceleyerek Türkiye'deki katılım bankaları tarafından kullanılmayan bir dış ticaret finansman ürünü oluşturmaktır. Bu çalışmada mevcut literatürdeki dış ticaret ödeme türleri ve katılım bankaları tarafından uygulanan fon kullandırma yöntemleri ve ITFC tarafından kullanılan finansman yöntemi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the improvements in communication and transportation, the borders between countries are almost become invisible at the present. Also, controls on foreign currency and exchange decreased. So, Variable consumer needs can be meet by the foreign traders beside the insider traders. Foreign trade firms, especially the exporters need financial support to exist their presence since it takes long time to get paid for their export operations. Participation banks' operations based on gathering the funds and to support their customers' financial transactions by letting them use these funds. This use of funds must be in pursuance of participation banks' principles. Purpose of this research is to generate a new method, used by ITFC efficiently but not active in the participation banks' transactions in Turkey, for foreign traders by analyzing the financial method used by participation banks and the payment terms used for foreign trade.