Katılım bankacılığında sorunlu kredilerin valrık yönetim şirketine satışı uygulamasının analizi ve yeni bir sistem önerisi
Analysis of the practice of selling non-performing loans to asset management companies in participation banking and a proposal for a new system
- Tez No: 979467
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BİLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, katılım bankalarının sorunlu kredilerin çözümlenmesi sürecinde kanuni zorunluluklar sebebiyle iş birliği yapmak durumunda kaldığı varlık yönetim şirketlerinin yerine katılım bankacılığı ilkelerine göre çalışan bir alternatif yapı önerisi sunmaktır. Bu amaç üzere öncelikle katılım bankacılığı ve katılım bankacılığında krediler konusu teorik çerçevede ele alınmıştır. Daha sonra, ülkemizdeki bankacılık sisteminde sorunlu kredi çözümleme sürecinde kilit rol oynayan varlık yönetim şirketlerinin çalışma yöntemleri incelenmiş ve İran, Pakistan, Mısır, Endonezya ve Malezya'da sorunlu kredilerin çözümlenme yöntemleri ortaya konmuştur. Çalışmanın son bölümünde, katılım bankalarının sorunlu kredi süreçlerinde yer alan tüm taraflardan birincil veriler elde etmek adına yapılmış olan saha çalışmasına yer verilmiştir. Nitel bir yönteme dayalı bu çalışmada araştırma deseni olarak, katılımcıların olayları kendi ifadeleri ile ortaya koyduğu fenomenolojik yaklaşım tercih edilmiştir. Ve saha araştırması kısmında katılım bankalarının sorunlu kredilerle ilgili birimlerinde görevli 20 personel, katılım bankalarının sorunlu kredi süreçlerine dış paydaş olarak yer alan 5 avukat ve katılım bankasından kullandığı kredisi sorunlu krediye dönmesi sonrası varlık yönetim şirketlerine satılmış 10 katılım bankası müşterisi ile yarı yapılandırılmış mülakat sorularına dayanan görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler sonunda elde edilen veriler analiz edilmiş ve bu analiz sonucuna dayanarak katılım bankalarının sorunlu kredi çözümleme süreçlerinde yer alabilecek bir alternatif yapı önerisi ortaya konmuştur. Bu alternatif yapının çalışma yöntemlerinin belirlenmesinde de Türkiye Katılım Bankaları Birliği Danışma Kurulu'nun konuya dair görüşü temel alınmış ve 3 farklı ortaklık yapısında faaliyet gösterebilecek alternatif bir yapı önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to propose an alternative structure that operates in accordance with participation banking principles to replace asset management companies with which participation banks are required to cooperate in the process of resolving non-performing loans due to legal obligations. To this aim, participation banking and the issue of loans in participation banking are first addressed within a theoretical framework. Then, the working methods of asset management companies, which play a key role in the resolution of non-performing loans in our country's banking system, have been examined, and the methods of resolving non-performing loans in Iran, Pakistan, Egypt, Indonesia, and Malaysia have been presented. The final section of the study includes field work conducted to obtain primary data from all parties involved in the non-performing loan processes of participation banks. In this qualitative study, phenomenological approach was chosen as the research design, in which participants describe events in their own words. In the field research section, semi-structured interviews were conducted with 20 personnel working in the non-performing loan units of participation banks, 5 lawyers involved in the non-performing loan processes of participation banks as external stakeholders, and 10 participation bank customers whose loans had been sold to asset management companies after becoming non-performing. The data obtained from the interviews were analyzed, and based on this analysis, an alternative structure was proposed that could be incorporated in to the problem loan resolution processes of participation banks. In determining the working methods of this alternative structure, the opinion of the Advisory Board of the Turkish Participation Banks Association on the subject was taken as a basis, and an alternative structure capable of operating in three different partnership structures was proposed.