Bir katkı malzemesinin betonun fiziksel özelliklerine etkisi
Effect of an admixture on the physical properties of concrete
  1. Tez No: 4408
  2. Yazar: HÜSEYİN YILMAZ ARUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RÜŞTÜ YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
BÎR KATKI MALZEMESİNİN BETONUN FÎZÎKSEL ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ ( Yüksek Lisana Tezi } Hüseyin Yılmaz ARUNTAŞ, GAZÎ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1988 ÖZ Bir beton katkı malzemesinin betonun fiziksel ve me kanik özelliklerine etkisinin incelendiği bu çalışmada-,“Sikament”süperakışkanlaştırıcı beton katkısı kullanı larak katkının, taze betonda i§lenebilme özelliği, sert leşmiş betonda basınç ve yarmada çekme (indirekt çekme) dayanımına etkisi, w/c oranı sabit tutularak katkı ora nı artırılan 3 ve w/c oranı azaltılarak katkı oranı yük seltilen 4 ayrı beton üzerinde araştırılmıştır. 15x30 cm boyutunda silindir numuneler, kür odası ve atmosfer tesirleri olmak üzere iki farklı ortamda bekletilmiştir. Katkı; betonun lalene bilme özelliğini, w/c oranı sabit betonlarda % 129-243 ve w/c oranı azaltılan betonlarda % 29-114 arasında artırmıştır. Katkının basınç dayanı mına etkisi | w/c oranı sabit betonlarda her iki ortam için olumsuz olmuş ye dayanımda % 2-39 azalma görülmüş tür. W/c oranı azaltılan betonlarda ise her iki ortam için % 19-54 arasında dayanım artışı sağlanmıştır. Yar mada çekme dayanımları, w/ç oranı azaltılan betonlarda yükselmiş ve dayanımda her iki ortam için % 10-26 artış görülmüştür. II
Özet (Çeviri)
EFFECT OF AN ADMIXTURE ON THE PHYSICAL PROPERTIES OF CONCRETE (M.Sc. Thesis) Hüseyin Yılmaz ARUNTAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1988 ABSTRACT In this study, the effect of an admixture on the phy sical and mechanical properties of concrete has been in vestigated. A super fluidifer called“Sikament”was used as an admixture and the change in compressive and tensile strengths and workability of concrete were closely obser ved. During the tests the amount of admixtures were incre ased gradualy by keeping the w/c ratio constant in the first set and then varying the w/c ratio in the second set. Half of 15x30 cm cylinder specimens were cured whereas the rema ining half were treated under existing atmospheric conditi ons. The resets of the study have shown that, the workabi lity of the concrete increases by 129-243 % when w/c ratio is kept constant and 29-114 % if w/c ratio is lowered.“Si- kament”seems to influence the compressive strength of conc rete adversely for specimens having constant w/c ratios. It was found out that, exclusive of curing conditions,“Si- kament”decreases the compressive strength of concrete by 2-39 % for constant w/c ratio specimens. For specimens ha ving low w/c values,“Sikament”added 19-54 % extra comp ressive strength both for cured and atmosphere exposed spe cimens.“Slkament”as an admixture improved the tensile properties of concrete. An increase of 10-26 % in tensile strength were achieved for concrete specimens having low w/c ratios. Ill