Sabit noktalarının altgrubu nilpotent olacak şekilde asal mertebeden otomorfizması olan çözümlü gruplar
Auttomorphism of prime order of solvable groups whose subgroups of fixed points are nilpotent
- Tez No: 4407
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ASAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
SAB ÎT NOKTALARININ ALTGRUPLARI NÎLPOTENT OLACAK ŞEKİLDE ASAL MERTEBEDEN OTOMORFÎZMASI OLAN ÇÖZÜMLÜ GRUPLAR (Yüksek Lisans Tezi) Sultân YILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BÎLÎMLERÎ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1988 öz: Bu çalışmada A. O. Asar* xn“Automorphism of Prime Order of Solvable Groups Whose Subgroups of Fixed Points Are Nilpotent”başlıklı makalesi incelenmiştir. Burada lwl =p ve C"(w) nin nilpotent olması halinde G nin bir Sylow altgrubunun F2 (G) içinde olması için yeter şart verilmiştir. Aynı zamanda bu teoremin kolay bir sonucu olarak Kurzweil ve Feldman'm sonuçları elde edilmiştir. Ayrıca p nin Fermat asal sayısı olmaması halinde f([G,ft]) < 2 olduğu gösterilmiştir. Son olarak p nin bir Fermat asal sayısı olması durumunda F2([G,to]) #[G,wJ olduğuna dair bir örnek verilmiştir. ii
Özet (Çeviri)
AUTTOMORPHISM OF PRIME ORDER OF SOLVABLE GROUPS WHOSE SUBGROUPS OF FIXED POINTS ARE NILPOTENT (M.Sc. Thesis) Sultan YILMAZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SICENCE AND TECHNOLOGY July 1988 ABSTRACT In this work we studied the paper of A. O. Asar entitled“Automorphism of Prime Order of Solvable Groups Whose Subgroups of Fixed Points Are Nilpotent”. Here a sufficient condition is given for a Sylow subgroup of G to be in F2 (G) when I w I = p and CG(w) is nilpotent. Also we obtained the results of Kurzweil and Feldman as an easy consequence of this theorem. Furthermore we showed that f ([G,w]) < 2 when p is not a Fermat's prime. Finally ân example is given about F2([G,w]) =£ [G,w] when p is an Fermat's prime. iii