Enerji yoğunluğu ve ülkelerin gelişmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin analizi: BRICS-T ülkeleri üzerine bir araştırma
Analysis of the relationship between energy intensity and economic development levels: A study on BRICS-T countries
  1. Tez No: 440846
  2. Yazar: GÖKHAN KARHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UĞUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amacı enerji yoğunluğu ve ülkelerin ekonomik gelişmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi ampirik olarak incelemektir. Bu amaçla çalışmada 1990-2012 yılları arasında BRICS-T ülkeleri verileri kullanılarak enerji yoğunluğu ve ülkelerin ekonomik gelişmişlik düzeyleri arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Literatürdeki diğer çalışmalardan farklı olarak bu çalışmada aynı dönem verileri iki farklı yöntemle test edilmeye çalışılmıştır. Öncelikle enerji yoğunluğu ile gelir, doğrudan yabancı sermaye yatırımları, kişi başına düşen enerji tüketimi ve sanayide tüketilen enerji oranı arasındaki ilişki eş bütünleşme testleriyle araştırılmış sonrasında ise yine enerji yoğunluğu ve gelir ilişkisi Yumuşak Geçişli Panel Regresyon yöntemiyle araştırılmıştır. Eşbütünleşik ilişkinin varlığı araştırılırken değişkenlerin aynı dereceden durağan olmadıkları anlaşıldığından uzun dönemli ilişki tahmini Westerlund (2008) Durbin Hausman eş bütünleşme testi yapılmıştır. Uzun dönem katsayıları Pesaran (2006) tarafından geliştirilen CCE tahmincisiyle tahmin edilmiştir. Hem eş bütünleşme testi hemde YGPR modeli sonuçlarına göre kişi başına düşen gelir ve enerji yoğunluğu arasında ters U şeklinde bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Sözcükler Enerji Yoğunluğu, Ekonomik Büyüme, Yumuşak Geçişli Panel Regresyon, Westerlend (2008) Durbin Hausman Testi
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to empirically examine the relationship between energy intensity and economic development. For that purpose, a data set of BRICS-T countries between the period 1990-2012 is used. In this study, unlike other studies in the litearature same period data have been analyzed by two different methods. The relationship between energy intensity, income per capita, foreign direct investment and industrial energy consumption ratio have investigated by cointegration method. And then between energy intensity and income per capita have investigated by another method which is known Panel Smooth Transiction Regression (PSTR) model. The existence of cointegration relation between series was examined through Westerlund Durbin Hausman Test; and it was confirmed that there was cointegration relation between series. Long-term cointegration coefficient of cointegrated model was estimated through estimation method based on the Common Correlated Effect developed by Pesaran (2006). Results of both two method shown that the inverted-U shape curve relation between per-capita income and energy intensity is confirmed on BRICS-T countries. Keywords Energy Intensity, Economic Development, Panel Smooth Transiction Regression (PSTR), Westerlund (2008) Durbin Hausman Test