Türk Mukavemet Teşkilâtı
Turkish Resistance Organization
- Tez No: 146501
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAKİR BATMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Kıbrıs'ın İngiltere'nin adası olması ile birlikte Yunanistan bu Ada'ya sahip olmak için her türlü yolu denemeye başlamıştır. Ada'nın bir Yunan toprağı olması Enosis olarak adlandırılmış ve bu maksatla pek çok örgüt kurulmuştur. Bu örgütlerin en tehlikelisi ise Türklere uzun yıllar acı çektiren EOKA olmuştur. EOKA Enosis' i gerçekleştirmek için İngilizlere ve Türklere yönelik bir çok saldırıda bulunmuştur. Silahtan yoksun olan Ada Türkleri Kıbrıs' m İngiltere'nin eline geçmesinden itibaren sistemli bir direniş hareketini kurmaya çalışmışlar fakat özellikle arkasına Yunan Genel Kurmayını alan EOKA karşısında başarılı olamamıştır. Sistemli bir direniş örgütünün kurulmasının gereğini anlayan Ada Türkleri Rauf Denktaş, Kemal Tanrısevdi ve Burhan Nalbantoğlu önderliğinde“ Türk Mukavemet Teşkilâtım”kurmuşlardır. Gerekli silah gücünden yoksun olan bu örgüt daha sonra Türkiye'den yardım talep etmiş ve 1 Ağustos 1958 tarihinde Kıbrıs'a maske bir görevle gelen Yarbay Rıza Vuruşkan önderliğinde tekrar teşkilâtlanmış ve EOKA'ya karşı bir denge unsuru olmaya çalışmıştır. Kısa adı TMT olan bu örgüt, Türkiye'den Kıbrıs'a gizli yollardan silah sokmuş ve Kıbrıslı Türklere Türkiye'de özel eğitim vermiştir. Kısa zamanda sağlam bir yapı kazanan örgüt, Rumların beklenen saldın günü için hazırlık yapmaya başlamıştır. Tamamen gizli bir örgütlenme yoluna giden TMT, 1958-1964 yıllan arasında bir yer altı örgütü olarak Türk direnişim kontrol etmiş, Türkleri tek bir çatı altında toplamış ve Türk toplumuna ihtiyacı olan özgüveni vermiştir.IV Rumların bir gecede bütün Türkleri Ada' dan yok etmeyi amaçlayan“Akritas Plânı”yürürlüğe girerken TMT direnişe geçerek tarihi misyonuna uygun olarak bu saldırıları geri püskürtmüştür. TMT bu tarihten itibaren bir yer altı örgütü olma özelliğini terk ederek askeri bir yapılanmaya gitmiş ve bu gün ki Kıbrıs Türk Güvenlik Komutanlığının çekirdeğini oluşturmuştur. Anahtar kelimeler 1- Enosis 2- EOKA 3- Kıbrıs 4- Rıza Vuruşkan 5- Yer altı örgütü
Özet (Çeviri)
After Cyprus became an island of England, Greece tried every posible way to occupy this island. Enosis was the name for making this island a Greece territory and for this purpose lots of organizations have been established. But the most dangerous of these organizations was EOKA, the one which Turks suffered for years. EOKA made lots of attacks directed to British and Turkish people to achieve Enosis. With the leadership of Rauf Denktaş, Kemal Tannseven and Burhan Nalbantoğlu, the island Turks who understood the necessity of building a resistance organization, established, Turkish Resistance Organization. Not having the necessery armed force this organization sought help from Turkey and under the leadership of Lieutenant Colonel Rıza Vuruşkan who went to Cyprus on August 1st 1958 with a pseudo assignment rebuilt itself and tried to be a balance element. This organization which was known as TMT has sent guns secretly and conducted a special training to the Cyprus Turks. This organization which gained a robust structure in a short time started to make preparations for the Cyprus Greece expected attack day. TMT, which operated secretly between 1958 and 1964 being an underground organization and controlling the Turkish resistance, gathered the Turkish people under the same roof and gave the Turkish society the needed self confidence while“Akritas plan”which Rums were planning to kill all the Turks in one day with TMT started to resist and these attacks which was very suitable for its historical mission.VI After this date TMT stopped opareting secretly and went through a military structure and the basis for today's Cyprus Turkish Security Forces Comand was established. Key words 1- Enosis 2- EOKA 3- Cyprus 4- Rıza Vuruşkan 5- Underground Organization