Kıbrıs Türk mukavemet teşkilatı
Cyprus Turkish resistance organization
  1. Tez No: 209613
  2. Yazar: HASAN MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN SEZER ARIĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Çalısmamızda 1958-1976 yılları arasında Kıbrıs Türk toplumunun adada devamı için çalısan ve savasan ?Kıbrıs Türk Mukavemet Teskilatı? ve bu teskilata Türkiye'nin verdigi destek incelenmistir. Bu çalısma yapılırken önce adanın Türkiye ve dünya açısından jeopolitik önemine deginilmistir. Birinci bölümde; Kıbrıs'ın tarihine kısaca bakılmıs; 1950 yılından sonraki dönemde Kıbrıs Meselesinin uluslararası bir hal alması ve Türkiye'nin konuya müdahil olması konusu üzerinde durulmustur. kinci bölümde; Türk halkına karsı yapılan Rum tedhis hareketleri ile teskilatın kurulus amaçları ile Türkiye'nin böyle bir harekete destek verme sebepleri irdelenmistir. Üçüncü bölümde; teskilatın, yer altında kalmayı tercih ettigi 1958-1963 yılları arasındaki dönemde; ngilizlere ve Rumlara hissettirilmeden teskilatlanması, silahlanması, Türkiye'de ve Ada'da egitilmesi ile diger faaliyetleri verilmistir. Son bölümde; 21 Aralık 1963'te baslayan olaylar sonrası; teskilatın yer altından çıkarak Türk toplumunun savunmasını üstlenmesi ile beraber mücadele içinde geçen 11 yıllık süreçteki personel ve silah kaynaklarından, teskilatlanmasındaki degisime ve düzenli orduya gidis süreci ile ?1974 Barıs Harekatı?ndaki rolü ve yaptıgı diger faaliyetler sonucu yasanan devlet-teskilat bütünlesmesi islenmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, we try to study the struggle of The Turkish Resistance Organizatin for The Cyprus Turkish Societies? continuity in the Island and the Turkeys? support to this organization during the years between 1958-1976. While studying this, firstly, we tried to mention the geopolitical importance of the island for Turkey and World. In the first section, there is a short look for the history of Cyprus; at the same time, we try to explain that Cyprus Issue was becoming an international situation after 1950, and the Turkeys? connection with this issue. In the second section, Greek Cypriots? terrorization activities against Turskish People and the establisment aim of the Organization, what was experimenting during the establisment period and the causes of Turkeys? support to this kind of action were studied. With the third section we tried to give some activities of the organization during 1958-1963, for example; the organization, which had chosen to be underground resistant movement while organizing, becoming armed, training in Turkey and Island, they had not let English and Roums know about these. In the fourth and the last section; we try to describe the events after begining on 21 December 1963; within the Organization coming out from underground and undertaked the defense of Turkish people in the 11 years period of struggling and chancing of the personnel and arm resources. Besides, the role of organization at the process of becoming armed forces and 1974 Peace Movement and becoming united in state-organization for the result of the other activities were tried to explain.