Kazak folklorunda köpek
The dog in Kazakh folklore
  1. Tez No: 440919
  2. Yazar: YERZHAN ARGYNBAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İlk evcilleştirilen hayvanlardan olan köpek, insanlık tarihi boyunca önemli bir rol üstlenmiş; hemen hemen bütün kültürlerde kendisine yer edinmiştir. Kazak Kültüründe de önemli bir yere sahip olan köpeği edebiyatta, anlatılarda ve halk inançlarında görmek mümkündür. İnsanlık için son derece faydalı olmasına; yırtıcı hayvanlara karşı insanın yanında yer almasına; sadık bir dost ve iyi bir bekçi olmasına rağmen köpek, birçok kültürde olumsuz bir imgeye sahiptir. Bu çalışma, bahsedilen olumsuz algının kökenlerini araştırarak ortadan kaldırılmasına katı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için sözlü ve yazılı Kazak Edebiyatı incelenmiştir. Aynı zamanda, Kazak atasözleri, deyimleri, bilmeceleri ve 12 Hayvanlı Türk Takvimi de çalışmanın ana konusu ekseninde araştırılmıştır. Bu çalışmanın en önemli kısımlarından birisi de köpekle ilgili Kazak şiirleridir. Bu şiirler, Kazak kültüründe köpek algısının anlaşılabilmesi için incelenmiştir. Bununla birlikte, Kazak yaşlılarının köpek algısıyla ilgili anlattığı kısa hikâyelere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the earliest domesticated animals, the dog, has played a crucial role throughout history and it has gained a set in different cultures. Dog have the importance in also culture of Kazakh Turks, it is encountered in Kazakh fables, literature and mythology. The dog has negative imagination although it is beneficial for human. Even it was always human side against predators; is a good gatekeper for settlements and is a loyal friend of its owner, it is perceived badly in almost all cultures. This study aims to explore origins of this negative image and to make contribution to remove it. To achieve this goal, oral and written literature of Kazakhs were investigated. In addition to literature, Kazakh's proverbs, idioms, riddles and earthly branches were also investigated. One of the most important part of this study is Kazakh poems which are related to dog. These poems were investigated to understand perception of dog in Kazakh culture. To have knowledge about this perception, short stories about which are explicated by Kazak helders were compiled. These short stories can be found in the study.